Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Milli dağcı Tunç Fındık yine zirvede

25 Temmuz, 2014 | 15:29

Milli Dağcı Tunç Fındık, zorlu tırmanış sonrası dünyanın en yüksek 13. dağı olan Pakistan’daki Gasherbrum 2’nin zirvesine adımını attı.

Milli dağcı Tunç Fındık, Pakistan – Çin sınırına uzanan Karakurum Dağları’ndaki dünyanın en yüksek 13. dağı olan Gasherbrum 2’nin zirvesine ulaşmayı başardı. 24 Temmuz 2014 akşam 22.00’de tırmanışa başlayan Fındık, bütün gece tırmanarak ertes sabah 11.27’de; üstelik oksijen desteği almadan; zirveye ulaştı.

The North Face Türkiye’nin tek atleti olan Tunç Fındık, bilindiği üzere geçen yıl Tibet’teki 8013 metrelik Shishapangma ve Nepal’deki 8167 metrelik Manaslu zirvelerine oksijen desteği kullanmadan, çok hızlı şekilde tırmanarak, bir yılda 2 adet 8000’liğe çıkan ilk ve tek Türk olmuştu.

Milli dağcı, ‘14×8000 Projesi’ dahilinde bugüne dek 10 adet 8000 metreden yüksek dağın zirvesine tırmandı ve totalde 11 adet 8000’lik çıktı. Fındık, daha önce dünyanın en yüksek dağı Everest’e farklı rotalardan iki kez çıkmış, 2012 yılında ise dünyanın en zor dağı olan 8611 metre yüksekliğindeki K2 dağının zirvesine ulaşmayı başarmıştı.

Tunç Fındık Kimdir?

Tunç Fındık profesyonel dağcı, dağ rehberi ve yazar ve motivasyon konuşmacısıdır. 1972 yılında Ankara’da doğmuş, İlk, Orta ve Lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde bitirmiş, Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1993 yılında mezun olmuştur.

Tunç Fındık, dağcılıkla ilgili bir dizi kitabın İngilizce – Türkçe çevirisini yapmıştır. ‘K2 Dağların Dağı’,’İrtifa 8000-Yüksek Macera’, ‘Aladağlarda 50 rota’, ‘50 Climbing Routes İn the Aladag’ , ‘Kaçkar –Verçenik Tırmanış Rehberi‘, ’Tanrıların Tahtına Yolculuk- Everest Tırmanışımın Hikayesi’, ‘Karakurum’da 80 Gün’ ve ‘Kış Dağcılığı- Teknikler ve Taktikler’ adlı 8 adet özgün kitabın yazarıdır. Yaklaşık 80.000 adet dia ve dijital fotoğraftan oluşan bir görsel arşivi bulunmaktadır.

Türkiye ve yurtdışında 750’den çok zirveye çıkmış olan Tunç Fındık, özellikle Toros ve Kaçkar Dağları’nda 350 yeni rotanın ilk tırmanışlarını gerçekleştirmiş, yurt dışında ise Nepal, Tibet, Pakistan, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya Federasyonu, Fransa, İsviçre, Bulgaristan, İran, Gürcistan, Ukrayna, Arjantin, Tanzanya, Kenya ve İngiltere’de tırmanışlar yapmış; Türkiyede ise farklı tırmanış alanlarında bircok geleneksel kaya rotasının da ilk tırmanışını gerçekleştirmiştir.

Tunç Fındık, Everest’e iki kere çıkan ilk Türk‘tür ve en çok sayıda 8000 m. üzerinde zirveye çıkan tek Türk dağcıdır.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çin, Çin rekor, Karakurum Dağları, milli dağcı Tunç Fındık, Pakistan, Tunç Fındık, Tunç Fındık çin, Tunç Fındık everest, Tunç Fındık kimdir, Tunç Fındık rekor, Tunç Fındık tibet,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları