Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Milano EXPO 2015 Fuarı başlıyor

01 Mayıs, 2015 | 06:31

İtalya’nın Milano kentinde düzenlenecek EXPO 2015 Fuarı, kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Fuarın açılışı, bugün TSİ 13:00’da İtalya Başbakanı Matteo Renzi tarafından yapılacak.

Milano’nun 7 yıl önce merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Sergiler Bürosu’ndaki oylamada İzmir’i yenerek düzenlemeye hak kazandığı EXPO 2015 Fuarı için geri sayımda sona gelindi.

Bir milyon metrekarenin üzerindeki alana kurulu fuar alanına, hazırlıkların sürmesi nedeniyle bugüne kadar İtalyan basının girmesine izin verilmezken, basına yansıyan bilgilerde ev sahibi olarak en büyük pavyon alanına sahip İtalya’nın kendi pavyonunu henüz tam anlamıyla bitiremediği ifade edildi.

NationalTurk’ün haberine göre; Milano EXPO 2015’e büyük önem veren ve bu zamana kadar sık sık fuar alanını denetleyen Başbakan Matteo Renzi ve hükümetinin, EXPO’nun açılışı için önceleri fuara katılan ülkelerin tamamının liderlerinin yer alacağı büyük bir açılış yapmayı düşündüğü ancak, hazırlıkların tam anlamıyla bitmemesi sebebiyle yarınki açılışı daha sınırlı yapacağı ve ilk aşamada 20 kadar devlet başkanının gelmesinin beklendiği dile getirildi.

Ev sahibi İtalya’nın, fuardaki eksikliklerin günbegün tamamlanmasıyla katılımcı ülkelerin milli gününde liderlerini fuara davet etme ve böylece fuarı daha çok gündemde tutma formülünü izleyeceği öğrenildi.

Hedefi; açlık, gıda israfı, obezite ile mücadele ve kaynakların doğru kullanımı konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmak olan bu büyük etkinliğin bugün öğlen TSİ 13.00’teki açılışını İtalya Başbakanı Renzi yapacak. Açılış sırasında Başbakan Renzi’nin geçen hafta sonu deprem felaketiyle sarsılan ve 5 binin üstünde vatandaşını kaybeden Nepal’in pavyonuna da özel bir ziyarette bulunacağı ifade edildi.

Bu arada, yarınki açılış öncesinde bu akşam EXPO 2015 “Olağanüstü Elçisi” sıfatıyla dünyaca ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli de, EXPO 2015 elçilerinden ünlü Çinli piyanist Lang Lang, Soprano Diana Damrau, Tenor Francesco Meli, Bariton Simone Piazzola, Soprano Maria Luigia ile birlikte Milano’nun ünlü La Scala Operası orkestrasıyla kentin ünlü meydanı Duomo’da bir konser verecek.

Türkiye pavyonu hazır

Dünyada olimpiyat oyunları ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu dışında bu kadar ülkeyi bir araya getiren nadir organizasyonlardan olan EXPO 2015 Fuarı’nda, Türkiye de 4 bin 170 metrekarelik, fuardaki 5. büyük alanda “Geleceğin Gıdası İçin Tarihin İrdelenmesi” alt mesajıyla temsilini yapacak.

Pavyonunda bereketin simgesi olan Nar meyvesini seçen Türkiye, 2 bin metrekaresi kapalı, kalanı ise açık alan olarak yapılan pavyonunu 65 gün gibi bir sürede büyük ölçüde bitirmiş durumda. Yetkililer, geriye sadece ince işçiliklerin kaldığını, bunların da hızlı şekilde tamamlanacağını belirtti.

Bugün yapılacak açılış seremonisinde Türkiye’yi, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Türkiye’nin EXPO 2015 Yüksek Komiseri Tarık Sönmez ve Türkiye’nin Milano Başkonsolosu Aylin Sekizkök temsil edecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
EXPO 2015 Fuarı, İtalya, İtalya expo, İtalya Fuar, İtalya Haberleri, Milano, Milano 2015, Milano Expo 2015, Milano fuar, Milano İtalya,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları