Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Metropolis Antik Kenti’ndeki 2012 yılı kazı çalışmaları tamamlandı

31 Aralık, 2012 | 15:19

Metropolis Antik Kenti'ndeki 2012 yılı kazı çalışmaları tamamlandı Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Trakya Üniversitesi işbirliği, Sabancı Vakfı, Metropolis Sevenler Derneği (MESEDER) ve Torbalı Belediyesi desteğiyle 22 yıldır sürdürülen Metropolis Antik Kenti’ndeki 2012 yılı kazı çalışmaları tamamlandı.

Sabancı Vakfı’nın yazılı açıklamasına göre, Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Aybek başkanlığında yürütülen kazılarda, Türkiye, Almanya ve Avusturya üniversitelerinden akademisyen ve öğrencilerin katılımıyla geniş kapsamlı çalışmalar gerçekleştirildi. Bu doğrultuda Metropolis eski yazılı buluntuları ve diğer arkeolojik kalıntılar üzerinde yeni tespitler yapıldı.

Metropolis Antik Kenti kazıları bu yıl, Palaestra kuzey galeri ve mozaiği ile Roma hamam yapısının kuzeyindeki mozaikli salon ve havuzlarda yapıldı. Kazılarda bulunan sikke, pişmiş toprak, cam, maden ve kemik gibi bütün küçük eserlerin temizlenme ve restore edilme süreci tamamlandı. Gün yüzüne çıkan tüm eserlerin sağlıklı bir şekilde korunması için bir sistem oluşturulurken, eserlerin kayıtları düzenli bir hale getirildi.

Doç. Dr. Serdar Aybek, 22 yıldır süren kazılarda, bu yıl önemli gelişmeler kaydettiklerini ifade ederek, şu bilgileri verdi:
”Metropolis Antik Kenti’nin ören yeri olması konusunda önemli adımlar attık. Ören yeri projesi kapsamında, kentteki belirli noktalara bilgi panoları ve yönlendirici levhalar yerleştirilerek, Metropolis’in çevresinin çitle çevrilmesi uygulaması başlattık. Öte yandan İşkur’un Toplum Yararına Çalışma Projesi’ne (TYÇP) destek vererek, bölgedeki kadınları kazı alanında istihdam ettik. Bu yıl bizim için en büyük sürpriz, yaklaşık bin yıl önce inşa edilen kale duvarlarında yapı taşı olarak kullanılan mantolu kadın heykeli oldu. 2 bin 500 yıllık kadın heykeli, Metropolis’in zenginliğini ve görkemini gözler önüne seren nitelikte. Heykeli ve bu yılki kazılarda ortaya çıkardığımız 72 adet envanterlik ve 175 adet etütlük eseri İzmir Arkeoloji Müzesi’ne teslim ettik.”

Aybek, antik kentin ören yeri çalışmalarının 2013 yılında tamamlanacağını belirtti.

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, vakfın Metropolis Antik Kenti kazılarına 2013 yılında da destek vermeye devam edeceğini bildirerek, ”Sabancı Vakfı olarak, kültür varlıklarının gün ışığına çıkması ve ülkemizin tarihsel mirasları arasına katılması bizim için çok önemli. 2013 kazı döneminde Metropolis’in bizlere hangi sürprizleri sunacağını merakla ve heyecanla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ertuğrul Günay Metropolis antik kenti, kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Metropolis antik kenti, Metropolis Antik Kenti haberleri, Metropolis Antik Kenti kazı çalışmaları, Metropolis Antik Kenti kazıları, Metropolis Antik Kenti'ndeki 2012, Metropolis Antik Kenti'ndeki 2012 kazı, Metropolis Sevenler Derneği, Roma hamam yapısı, Sabancı Vakfı, Torbalı Belediyesi, Trakya Üniversitesi, Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları