Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Metcezirin yarımadayı adaya dönüştüğü yer: Mont Saint Michel

24 Eylül, 2018 | 15:54

Metcezirin yarımadayı adaya dönüştüğü yer: Mont Saint Michel

Normandiya bölgesinde yer alan Mont Saint Michel, metcezirin yarımadayı zaman zaman adaya dönüştürmesi ve Orta Çağ’ı anımsatan mimarisiyle dikkati çekiyor.

Fransa‘nın Normandiya bölgesinde Manş Denizi’nin kıyısında bulunan tarihi yarımada Mont-Saint-Michel’in en önemli özelliklerinden biri, metcezirin yani gelgitin dünyada Kanada’dan sonra en belirgin şekilde görülebildiği yerlerden biri olması.

Bu özelliğini görmek için 2017 yılında 9,4 milyon turisti kendine çeken Mont Saint Michel, başkent Paris‘ten sonra Fransa’nın en çok ziyaret edilen noktalardan biri olmayı başardı.

Mont Saint-Michel, her gün iki kez adaya dönüşüyor

Metcezirin yarımadayı adaya dönüştüğü yer: Mont Saint Michel

Metcezir nedeniyle denizin çok yükseldiği zamanlarda ada görünümünü alan Mont Saint-Michel, her gün iki kez adaya dönüşüyor. Mont Saint-Michel, metcezir etkisinin geçmesiyle birkaç saat sonra tekrar kumsal üzerinde yükselen kaya görüntüsüne ulaşıyor.

Mont Saint-Michel’in etrafını çevreleyen koyda meydana gelen gelgitler esnasında deniz suyu 15 metre kadar yükselip alçalırken, deniz de adadan 15 kilometre uzaklaşıp yakınlaşıyor.

Yerküre üzerinde metcezir sırasında deniz seviyesinin en çok yükseldiği yer ise 16 metre ile Kanada’nın Fundy Körfezi olarak kayıtlara geçmiş durumda.

2015’teki ‘yüzyılın gelgiti’ni 30 bin kişi izledi

21 Mart 2015 tarihinde Mont Saint Michel’de gelgitin şiddeti 120 üzerinden 119 olarak ölçülürken, ‘yüzyılın gelgiti’ni yaklaşık 30 bin kişi izleme şansı yakaladı. Bir sonraki “yüzyılın gelgiti”nin ise 3 Mart 2033’te olacağı öğrenildi.

Mont Saint Michel hakkında

Mont Saint Michel hakkında…

Fransa’da 709 yılında küçük bir kilise olarak inşa edilen Mont Saint Michel, 12-13. yüzyılda etkili bir manastır ve Batı’daki Hristiyan dünyasının önemli ibadet merkezi haline gelmişti.

Mont Saint Michel, Orta Çağ’da önemli siyasi ve entelektüellerin buluşma yeri olmasının yanı sıra yüzyıllarca birçok Fransız ve İngiliz kralının da aralarında olduğu çok sayıda hacı tarafından ziyaret edildi.

Manastırın inşası 10. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar devam etti. Bu dönemde mimari açıdan birçok değişikliğe uğrayan manastır yaklaşık 80 metre yüksekliğe sahip. 15. Yüzyılda Fransa ile İngiltere’yi karşı karşıya getiren “Yüzyıl savaşı” sırasında Mont Saint Michel’in çevresine, İngilizlerin saldırılarından korunmak için yüksek duvarlar inşa edildi.

1979'dan bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi'nde

1979’dan bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde

Fransız Devrimi’nden sonra 1793’den 1811 yılına kadar rahipler için hapishane olarak kullanılan yapı, 1874’te restore edildi.

2007’den bu yana bakımı için devlet tarafından 20 milyon euro harcanan Mont Saint Michel, metcezir ve Orta Çağ’ı hatırlatan yapısıyla 1979’da Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Dünya Miras Listesi’ne alındı.

Aristoteles’in eserleri Mont Saint Michel’de Latince’ye çevrildi

Bu arada, önemli Yunan filozoflardan Aristoteles’in eserleri ilk kez Mont Saint Michel’de Yunancadan Latinceye çevrildi. Bu tercüme faaliyetleriyle Mont Saint Michel’in 12. yüzyılın ikinci yarısında Aristoteles’in düşünce ve fikirlerinin Batı’da yaygınlaşmasında önemli rol oynadığı belirtiliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aristoteles, Fransa, Fundy Körfezi, Metcezir, Mont Saint Michel, Normandiya, UNESCO Dünya Miras Listesi, Yüzyılın gelgiti,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları