Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Mersin’deki Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde 1700 yıllık büst bulundu

01 Ağustos, 2018 | 18:20

Mersin'deki Soli Pompeiopolis Antik Kenti'nde 1700 yıllık büst bulundu

Mersin’deki Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde 1700 yıllık büst bulundu. Mersin’in Mezitli ilçesindeki Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde yapılan kazılarda bulunan 1700 yıllık büstün, dünyanın en seçkin eserlerinden biri olarak nitelendirilebileceği belirtildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından Mersin’in Mezitli ilçesindeki Sol -Pompeiopolis antik kentinde yapılan kazılarda 1700 yıllık bir büst bulundu.

Mersin’deki Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde 1700 yıllık büst bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle 19’uncusu yürütülen kazı çalışmaları bu sene 9 Temmuz’da alandaki sütunlu caddede başladı. Çalışmalarda yüzeyin altında gömülü şekilde önemli bir kişi olduğu düşünülen bir erkeğe ait portre büst buldu.

Yüksekliği 82, genişliği 60 santimetre olan mermerden yapılmış büst Mersin Arkeoloji Müzesi’ne kaldırıldı. Bulunan erkek büstünün sergilenmesi için müzede çalışma başlatılırken, ziyarete açılmasından sonra yoğun ilgi görmesi bekleniyor.

Mersin Soli Pompeiopolis antik kentinde büst bulundu

“İşçilik yönünden dünyada sayılı bir eser”

Büstün dünyanın en seçkin eserlerinden biri olarak nitelenebileceğini belirten DEÜ Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü ve Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı, kentin tarihine ışık tutacak bir keşif yapıldığını ifade etti.

Yağcı, “Son zamanlarda artan destekle çalışmalarımız hız kazandı. Kazıda sona yaklaşıyoruz. Biraz iş gücüne ihtiyacımız var. Kazılarda bu yıl bin 700 yıllık bir büst bulduk. Stil olarak ikinci yüzyılın sonu üçüncü yüzyılın başı olarak tarihlenebilir. İmparator demek için erken ama özel bir kişiye ait olabilir.

Bir komutan veya toplumun ileri gelen bir şahsına ait olabilir. İşçilik yönünden dünyada sayılı bir eser. Dünyada sayılı örneklerden. Hemen yüzeyin altında çıktı. Sıkıştırılmış dolgu toprağın altında çıktı. Daha önce bilerek gömüldüğü anlaşılıyor.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Remzi Yağcı ayrıca, daha önce bölgede rahip heykeli bulduklarını ve Adana Müzesi’nde sergilendiğini vurgulayarak, sütunlu caddenin bu tarz eserler açısından çok zengin olduğunu anlattı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
1700 yıllık büst, DEÜ, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mersin, Mezitli, Prof. Dr. Remzi Yağcı, Soli Pompeiopolis Antik Kenti, Sütunlu Cadde,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları