Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Merian, Ocak sayısını İstanbul’a ayırdı

05 Ocak, 2010 | 17:19

Merian İstanbul Alman gezi dergisi Merian, Ocak sayısını İstanbul’a ayırdı.

Dergi, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti unvanını taşıyacak İstanbul’un kültürel, mimari ve tarihi yönlerini okurlarıyla paylaştı.

Adına şiirler yazılan, şarkılar bestelenen ve seyyahların hayranlıkla bahsettiği İstanbul’a 20 sayfa ayıran derginin tanıtımında, “Merian sizi doğu ile batının buluştuğu heyecan verici metropole kaçırıyor” ifadelerine yer verildi.

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk ile “Masumiyet Müzesi” merkezli bir söyleşinin de bulunduğu dergide, Orhan Veli’nin “İstanbul’u Dinliyorum” adlı şiirinin Almanca tercümesi, boğaz, Ortaköy ve Adalar’ın fotoğrafları eşliğinde inceleme yazısı da yer alıyor.

Şehrin konut sorununu, gecekondulaşmayı, bir yandan yükselen gökdelenleri, antik kalıntıları inceleyen yazının ardından, “Doğunun içindeki batı” başlığıyla bir zamanlar diplomatların yerleşim yeri olan (Beyoğlu) Pera anlatılıyor.

Derginin Ocak sayısında, Bizans kalıntılarının ve eserlerinin izinin sürüldüğü tarihi, mimari yazı ile İstanbul’u imparatorluklara ait geçmişiyle birçok metropolden ayıran yönlere değiniliyor.

İstanbul’a ilişkin ayrıntılı bilgi ve değerlendirmelerin yer aldığı tanıtım yazısında ise şu ifadelere yer veriliyor: “İstanbul, 15 milyon nüfusu olan ve ne tam anlamıyla batıya ne de doğuya ait olan bir metropol. Daha önce hiçbir şehirde olmadığı kadar zıtlıkları bir arada barındıran bir şehirdir İstanbul.

Tek başına, tipik bir klişe olan ’Batı ve doğunun buluştuğu nokta’ şeklinde açıklanamaz. İstanbul, aşırı enerji yüklü bir şehir. 1985 yılından bu yana UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan İstanbul, 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olarak daha fazla heyecan uyandıracaktır.”
-“BAŞTAN ÇIKARICI TATLAR: LOKUM, HELVA VE MUHALLEBİ”-
Türk kültürüne özgü lezzetler olan lokum, helva ve muhallebiyi “Ne kadar da baştan çıkarıcı” başlığıyla sayfalarına taşıyan dergide, Kapalıçarşı, “Şehrin içinde ve neredeyse bütün isteklerin yerine getirildiği şehir” olarak tanımlanıyor.

Osmanlı saraylarından fotoğrafların bulunduğu dergi, haremin gizemine de değiniyor. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul’un mimari yapısını da unutmayan özel sayıda, ahşap yalılar, köşkler ve konaklar da anlatılıyor.

İstanbul dosyasının son bölümünde ise Adalar gibi yerlerin doğal güzellikleri öne çıkartılırken adres listeleri ve şehir haritası da ek olarak veriliyor. (Milliyet)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Adalar, Dış Basında İstanbul, Dış Basında İstanbul Yazıları, Dış Basında Türkiye, Gezi Dergisi Merian, İstanbul, İstanbul Yazıları, Kapalıçarşı, Merian, Merian Dergisi, Ortaköy,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları