Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Mercury’nin adası Zanzibar

26 Temmuz, 2013 | 15:19

Mercury’nin adası Zanzibar Dünyaca ünlü turizm merkezi merkezi Zanzibar, Hint Okyanusu’nda bir ada ülkesi.

Zanzibar, dünyanın önde gelen baharat üreticilerinden olduğu için ‘Baharat Kokulu Ada’ olarak da anılıyor.

Bembeyaz sahil şeridi ve tropik sular

Zanzibar; ana ada ‘Zangibar’ ve ‘Pemba Adası’ olmak üzere iki adadan oluşuyor. Ekonomisi, baharat üretimi ve turizme dayalı olan ülkenin başkenti Stone Town. Zanzibar, bembeyaz sahil şeridi ve tropik suları ile ünlü.

Zanzibar

Zanzibar: Deniz,kum,güneş…

Deniz ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için de eşsiz bir bölge. Ayrıca tarihi binaları ve sokaklarıyla yıllar öncesinden günümüze kadar hiç değişmeden gelen başkent Stone Town; UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Kısaca bu turda deniz, kum, güneş ile tarih iç içe. Nüfusunun yüzde 99’unun Müslüman olduğu bu adada, ada halkı Doğu Afrika’da yaygın kullanılan Kiswahili adındaki bir dili kullanıyor. İngilizce çok iyi bilindiği için iletişimde sorun yaşanmıyor. Fransızca ve İtalyanca konuşulan diğer diller… Halkın misafirperverliği, Türkiye’den giden ziyaretçilere tanıdık gelecek. En az bizim kültürümüz kadar sıcak ve dost canlısı bir topluluk Zanzibarlılar.

Gelir kaynağı baharat Bir dönem köle ticaretinin de merkezi olan bu tatil cennetinde yapılması gerekenlerin başında baharat turu geliyor. Adanın temel geçim kaynağı olan baharatları tanıtmak için gerçekleştirilen turda onlarca farklı baharatı kaynaklarında görme fırsatı sunuluyor.

Mercury’nin adası Zanzibar

Baharat turu; karanfil, muskat, tarçın, karabiber gibi gündelik hayatta kullanılan baharatlar hakkında ne de az şey biliyormuşuz dedirtecek cinsten. 1920 yılında Seyşel valisinin Zanzibar valisine armağan olarak yolladığı dev kaplumbağaların yaşadığı ada olan Prison da bu turda görülecek yerler arasında. 40 yaşından 160 yaşına kadar kaplumbağaları misafirlerin kendi elleri ile beslemesi mümkün.

Mercury’nin adası Zanzibar

Zanzibar dünyaca ünlü müzik grubu Queen’in solisti Freddie Mercury’nin de doğum yeri… Asıl adı Farrokh Bulsara olan Mercury, 1991 yılında hayata veda etmişti.

Freddie Mercury’nin doğduğu evi ziyaret edebilirsiniz

Freddie Mercury’nin doğduğu ev de ziyaret edilebilecek yerler arasında. Sultanlığın çeşitli eşyaları ve mobilyalarının sergilendiği Saray Müzesi, Arkeoloji, misyonerlik ve kölelik bölümleri ile ziyaretçileri bir zaman yolculuğuna davet eden Peace Memorial Müzesi, şüphesiz Zanzibar’ın en dikkat çekici binalarından biri olan Tarihi Dispanser, büyük pazarı ile popüler bir turistik merkez olan Forodhani Bahçesi başlıca görülmesi gereken yer arasında. Stone Town turunda baharatlı yemeklerin tadına bakılıp, Zanzibar’ın müziği Taarab dinlenebilir. Zanzibar’ın en önemli etkinliği Zanzibar Uluslararası Film Festivali. Bu etkinlik her yılın temmuz ayında düzenleniyor.

(StarGazete)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Afrika, afrika tatili, Afrika Zanzibar, Arkeoloji, Farrokh Bulsara, Forodhani Bahçesi, Freddie Mercury, Peace Memorial Müzesi, Pemba Adası, Queen Freddie Mercury, Queen solisti Freddie Mercury, Saray Müzesi, Stone Town, Stone Town turu, Zangibar, Zanzibar, Zanzibar Freddie Mercury, Zanzibar haberleri, Zanzibar tatili, Zanzibar Uluslararası Film Festivali,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları