Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Meksika’da fışkıran tarih…Antik Maya şehirleri!

28 Ağustos, 2014 | 15:09

meksikada-antik-maya-sehirleri-bulundu-turistlerin-yogun-ilgisi

Meksika’nın güzide ormanlarında özel olarak yapılan kazı çalışmalarında antik Maya döneminden kalma şehirler bulundu.

Sloven arkeologların çalışmaları Meksika’da meyvesini verdi.

Özel olarak yapılan çalışmaları sonucunda, havadan görüntülenen fotoğraflar sayesinde Lagunita ve Tamchen isimleriyle adlandırılan Maya dönemi uygarlığından kalma iki şehir bulundu. Bunun yanında bölge civarında bir çok şehrin daha olabileceğinin altı çizildi.

Meksika’dan adeta tarih fışkırıyor! Sloven arkeologların uzun zamandır yaptığı çalışmalar sonrasında iki ayrı Maya şehrini ortaya çıkardı. Sloven Bilim Merkezi tarafından teşhis edilen şehirler yaklaşık olarak M.S 250 yılına ait.Sloven bilim adamlarının şehirleri bulduktan sonra yaptıkları açıklamada, bu iki maya şehri gibi daha bir çok maya şehrinin bölgede varlık gösterebileceği, çalışmaların son hızla devam ettiği bildirildi.

Maya antik şehirlerine büyük ilgi ! Ekip başarısı…

Konuyla ilgili açıklama yapan İvan Spajv,antik şehirlerin bir çok fotoğraflarını çektiklerini, tam olarak hangi döneme ait olduklarını ortaya çıkarıp, tarihe katkı yapmak istediklerini söyledi. İki şehirde de Klasik dönem ve İspanyol tarihine ait izlerin bulunduğunu belirten İvan Spajv,bölgede : saray, plaza ve piramit türü bir çok metaryali bulduklarını söyledi.Aynı zamanda turistlerin yoğun ilgisi altında olduklarını söyleyen Spajv,bölgeye gelen turistlerin deklanşörü ellerinden bırakmadığı,sürekli olarak fotoğraf çektiklerini söyledi.

Araştırma ekibinin yaptığı açıklamada ise, bölgede adeta bir tarihin yattığını, bunun daha fazla araştırılması için yüklü miktarda maddi desteğe ihtiyaç olduğunu ve bir fonun kurulup kendilerine yardım edilmesi temennisinde bulunduklarını söylendi.

Başarılı Sloven ekip, Meksika’da tarihi araştırmalarla ünlü. Ekip geçen yıl Maya şehirlerinin bir başkası olan Chactun şehrini keşfetmişlerdi.

Turistler bölgeye akın ediyor!

Son zamanlarda Meksika tatili tercihinde, bulunan Maya şehirlerinin de etkisi gitgide büyüyor. Turistlerin öncelikle bu şehirleri görmek için programlarını özel olarak yaptığı, tarihi şehirleri fotoğraflayıp, Maya dönemine ait olan materyalleri özel olarak çıplak gözle inlediği görülüyor.

Bayramda Meksika Tatili İçin Tıklayınız!

Kurban Bayramı Turları İçin Tıklayınız!

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
antik maya şehirleri, ivan spajvv, Maya, maya meksika, maya tarihi, maya tarihi meksika, Meksika, meksika maya, Meksika Tatili, Meksika turları, meksikadaki tarih, piramit, plaza, saray, sloven arkeleoglar, tarih, Turist,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları