Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Mehmet Öz, “The Dr. Oz Show”da UNESCO Listesi’ne alınan Göbeklitepe’yi tanıtacak

10 Temmuz, 2018 | 16:10

Mehmet Öz, “The Dr. Oz Show”da UNESCO Listesi'ne alınan Göbeklitepe'yi tanıtacak

Ünlü Türk cerrah ve televizyon sunucusu Dr. Mehmet Öz, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’yi tanıtacak. Dünyaca ünlü isim Dr. Mehmet Öz, ABD’de yayımlanan “The Dr. Oz Show” adlı programında, Göbeklitepe ile ilgili edindiği bilgileri ve yaptığı röportajları izleyicilerle paylaşacak.

ABD’de yaşayan ünlü Türk cerrah ve televizyon sunucusu Dr. Mehmet Öz, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Göbeklitepe’yi 100 ülkede yayınlanan “The Dr. Oz Show” ismindeki programında Türkçe ve İngilizce olarak tanıtacak.

Dr. Mehmet Öz yaptığı açıklamada, Göbeklitepe’yi gezdiğini ve çok etkilendiğini söyledi.

Göbeklitepe’yi tüm dünyaya tanıtmak amacıyla ziyaret ettiğini anlatan ünlü doktor Mehmet Öz, “İstiyorum ki, tüm dünya Göbeklitepe’nin ne kadar mühim bir yer olduğunu anlasın. Çağımızda insanlar artık birbirlerinin gözlerine bakarak konuşmuyorlar, birbirleriyle irtibatları kesildi.

Dr Mehmet Öz UNESCO listesindeki Göbeklitepe'yi  tanıtacak

Mehmet Öz, “The Dr. Oz Show”da UNESCO Listesi’ne alınan Göbeklitepe’yi tanıtacak

Bu bir yandan teknoloji, bir yandan da savaşlar nedeniyle ama ilk atalarımızın zamanına gittiğimizde, Neolitik çağda, 10 bin yıl önce bunlar gibi büyük heykeller yaratan insanlar, insanlığın tarihini değiştirdiler.” ifadelerini kullandı.

Doktor Öz, ayrıca “İnsanların o dönemlerde de tanrıya ulaşmaya çalıştıklarını, tanrılarla tanışmaya başladıktan sonra da dünyayı değiştirebileceklerine inandıklarını” söyleyerek bu inanç sayesinde insanların tarım yapmaya, uygarlıkları değiştirmeye başladıklarını açıkladı.

“Türkiye’ye gelip Göbeklitepe’yi görsünler”

10 sezondur ABD’de yayınlanan “The Dr. Oz Show” ismindeki programına halen devam ettiğini sözlerine ekleyen Mehmet Öz, bu programda Göbeklitepe’ye de yer vereceğini ifade etti.

Ünlü cerrah Mehmet Öz, tarihin unutulmaması gerektiğini vurgulayarak, “Eğer biz o tarihi unutursak, bugün bile sıkıntı çekebiliriz ama hatırlarsak Göbeklitepe’nin manasını ve ne kadar önemli olduğunu, bu bizim istikbalimizi değiştirebilir.

Göbeklitepe’de biriktirdiğim bilgilerle Amerika’da bir program yapacağım, benim şovum zaten 100 ülkede yayınlanıyor. Onun için bütün Arap ülkelerinde, Doğu Avrupa’da, Asya’da ve tabii Amerika’da gösterilecek. Amacım, insanlar Göbeklitepe’nin ne kadar mühim olduğunu bilsinler, Türkiye’ye gelip Göbeklitepe’yi görsünler.” dedi.

Mehmet Öz Göbekliteye'yi ABD'deki programında tanıtacak

İki dilde de röportaj yapıldı

Göbeklitepe ziyareti sırasında programında yayınlamak üzere Alman Arkeoloji Enstitüsü Göbeklitepe Kazı Ekibi Sorumlusu Lee Clare ile İngilizce, Ardahan Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bahattin Çelik ile de Türkçe röportaj yaptığını kaydeden Öz, ören yerinin daha iyi anlaşılması için röportajları her iki dilde de yaptığını anlattı.

Tarlada bulunan heykel sayesinde

Tarlada bulunan bir heykel sayesinde Göbeklitepe’nin ortaya çıkarıldığını hatırlatan Mehmet Öz, sözlerine noktayı şöyle koydu:

“Göbeklitepe önemsenmeyen bir heykelle ortaya çıkan, dünyanın son yüzyılının en büyük arkeoloji buluşuymuş. Türkiye’de, bizim ülkemizde insanlar bunun ne olduğunu, neden mühim olduğunu bilmiyorlar. Bilseler gelip hemen burayı görürler.

Göbeklitepe’nin en önemli kısmı; bizi taş devrinden, gök devrine sevk etti. Çünkü bizim inancımızı değiştirdi. Bir araya gelerek birbirimizle irtibat sağlamaya, güvenmeye başladık. Bu uygarlık buradan ortaya çıktı.

Bu uygarlık olmasaydı belki biz burada olmazdık. Onun için Göbeklitepe’nin Türkiye’de olması inanılmaz bir şey. Eğer vakti varsa mutlaka herkes gelip burayı görmeli.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alman Arkeoloji Enstitüsü, Ardahan Üniversitesi Arkeoloji Bölüm, Doç. Dr. Bahattin Çelik, Dr Öz, Göbeklitepe, Lee Clare, Mehmet Öz, Şanlıurfa, The Dr. Oz Show”, UNESCO Dünya Mirası,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları