Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

7 asırlık medrese, 5 yıl içerisinde ikinci kez restore edilecek

13 Ağustos, 2011 | 14:04

Sivas Valiliği tarafından 2005 yılında restore ettirilen 7 asırlık Buruciye Medresesi, bu yıl içinde yeniden restore edilecek.

2005 yılında yapılan restorasyondaki eksikler nedeniyle ikinci bir restorasyonun yapılmasına karar verildiği belirtildi.

1271 yılında Anadolu Selçukluları döneminde Sivas’ın ileri gelenlerinden aslen Hamedan yakınlarındaki Burucerdi şehrinden olan Muzaffer Burucerdi tarafından pozitif bilimlerin okutulması amacıyla yaptırılan Buruciye Medresesi’nde 2005 yılında Sivas Valiliği tarafından başlatılan onarım çalışmaları kapsamında tarihi yapıda temel güçlendirme ve drenaj çalışması yapılmış ve bu onarım çalışması için 258 bin lira harcanmıştı.

Çalışmalar kapsamında eserde ayrıca özgün revak döşeme seviyeleri belirlenerek, ortaya çıkan verilere göre belirlenen döşeme seviyesinde taş kaplaması yapılmıştı. Dış ve yan cephe duvarlarının boşalmış kesimleri mevcut örgüye uygun olmayan moloz taş örgüyle takviye edilmiş bu uygulama o dönem de çeşitli eleştireler almıştı. 28 Şubat 2006’da dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un da katıldığı bir törenle hizmete açılan Buruciye Medresesi’nde çeşitli el sanatları yapılırken, İl Özel İdare tarafından da halen çay bahçesi olarak kullanılıyor.

Eserin, onarımının üzerinden henüz 5 yıl geçmesine rağmen, Sivas İl Özel İdaresi Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği aracılığı ile tekrar onarım ihalesine çıktı.

İhaleyi KDV dahil 409 bin 454 liraya alan yüklenici firma çalışmalara başladı. İhale şartnamesine göre 5 ay sürecek çalışmalar kapsamında eserin çatısında bulunan kurşun kaplamalar tamamen yenilenecek, eser içinde bulunan Hibetullah Burucerdioğlu Muzaffer Bey’in türbesinin çinileri yenilenecek ve içeride bulunan ve yer yer çatlakların oluştuğu dükkanlarda tamir edilecek. İhaleyi alan firmanın çalışmaları yılbaşına kadar bitirmesi beklenirken, medrese içinde İl Özel İdaresi’ne ait çay bahçesinin kapatılıp kapatılmayacağına ise Sivas Valiliği karar verecek.

Hot-Affiliates Reklamları
Şarap Turları, Gurme Turları en iyi servis ve fiyat garantisiyle.
Şarap ve Gurme Turları
italya Gurme turları ile en lezzetli ve unutulmaz seyahatler için.
İtalya Şarap ve Gurme
Fransa Gurme Turları, romantik bir ülkede sayısız lezzetler.
Fransa Şarap ve Gurme
İspanya Gurme Turları, güzel şaraplar ve leziz gurme gezileri.
İspanya Şarap ve Gurme
Hot-Affiliates Reklamları

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Anadolu Selçukluları, Hibetullah Burucerdioğlu, medrese, medrese sivas, Muzaffer Burucerdi, Sivas İl Özel İdaresi, Sivas restorasyon, sivas restore, Sivas Valiliği,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları