Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Medeniyetler ülkesinin başkenti Mexico City

02 Mart, 2018 | 18:21

mexico-city_medeniyetlerin baskenti

‘Medeniyetler beşiği’ olarak adlandırılan Meksika’nın, Cancun, Tulum, Palaya del Carmen, Cabo San Lucas, Puerto Vallarta gibi tatil cennetlerinin yanı sıra, başkent Mexico City de tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle en az bu destinasyonlar kadar görülmeyi hak eden bir şehir.

aztekler meksikanin atalari

Latin Amerika‘nın en kalabalık ülkelerinden olan Meksika, tam anlamıyla medeniyetlerin beşiği. Ülkenin başkenti Mexico City. 28 milyon nüfusa sahip Mexico City, dünyanın en büyük şehirleri arasında yer alıyor.

mexico city en kalabalik baskentlerden

Türkiye’nin yüz ölçüm bakımından yaklaşık üç katı olan Meksika’da 115 milyon insan yaşamakta. Ülkenin ana dili İspanyolca ancak 56 farklı yerel dil ve 159 ayrı lehçede konuşulmakta.

Meksika’nın vazgeçilmez lezzeti ‘Taco’

Meksika’da mısırın farklı bir önemi var. Ana yemeklerinin mısıra dayalı olduğunu ve üretilen mısırın 50 farklı çeşidi bulunduğunu da belirmek gerekir.

taco-meksika halkinin vazgecilmezi

Meksika’nın en önemli yemeklerinin başında 300’den fazla çeşidi bulunan Taco gelmekte. Ayrıca yine mısırdan yapılan Tortilla da dünyaca tanınan yiyeceklerinden. Tortilla ve sebzelerden yapılan çorbaya Sopa denilirken, Guacamole ise siyah fasulye ve avakado püresi karışımından yapılmakta.

‘Tanrıların içkisi’ olarak bilinen Pulque, mavi agave bitkisinin suyuyla yapılan bir içecek. Aztek geleneği olan pulque, günümüzde çeşitli aromalar katılarak da hazırlanmakta.

Meksika’yı ziyaret eden Papa da Sambero takmıştı!

Meksika denince ilk akla gelen, halkın omuzlarında yer alan şala benzer milli giysileri Panço’dur. Hasır şapkaya ise Sambero demekte.

Papa da sombrero- giymisti

Meksika tarih boyunca medeniyetlerin beşiği olmuş. Orta Meksika’da Olmekler, daha sonra Aztekler ve Yucatan Yarımadası’nda ise Mayalar yaşamış.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Meksika Turları sizi bekliyor.

Mexico City 1300’lü yıllarda Aztekler tarafından Texaco gölü üzerinde kurulmuş. Mexico City, ülkenin en büyük şehri ve günümüzde modern sanat ile mimarinin merkezi durumunda.

Azteklerin en önemli eseri: Metropolitan Katedrali

Başkent Mexico City’de Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Azteklerin başkenti Tenochtitlan’ın kalıntıları üzerine kurulmuş Zocalo meydanı bulunmakta.

Metropolitan Cathedrali

Ayrıca Amerika kıtasının en büyük katedrali ve Azteklerin en önemli eserlerinden biri olan Metropolitan Cathedrali de Mexico City’de yer alıyor.

Mayor tapinak

Başkentte görülmesi gereken yerler arasında Mayor Tapınağı ve Başkanlık Sarayı, dünyaca ünlü Antropoloji Müzesi, dünyaca ünlü ressam Frida’nın doğduğu yer olan La Casa Azul, antik şehir Teotihuacan, Güneş ve Ay piramitlerini bulunmakta.

meksika geceleri turistleri cezbediyor

Mexico City’de gece eğlenceleri özellikle Garibaldi bölgesine yaşanmakta. Özellikle yeni jenerasyon Meksikalılar gece hayatını çok seviyor. Çeşitli barların, restoranların ve eğlence mekanlarının bulunduğu Garibaldi geleneksel yeme-içme yerleri ve Mariachileriyle de ünlü bir bölge. Burada bulunan Tekila müzesini de ziyaret etmenizde fayda var.

Aztek Takvimi: Güneş Taşı

Antropoloji müzesi

Meksika’da birçok müze bulunmakta. Özellikle Museum of Anthropology, Aztek Takvimi olarak da bilinen Güneş Taşı’na da ev sahipliği yapıyor.

Mexico City’de sokak pazarları ünlüdür. Meksika’ya özgü el yapımı ahşap işlemeli takılar ve hediyelik eşyalar turistlerin büyük ilgisini çekmekte.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aztek Takvimi, aztekler, Cabo San Lucas, Cancun, Güneş Taşı, La Casa Azul, Mayalar, Mayor Tapınağı, Medeniyetler ülkesinin başkenti, Meksika, Meksika şapkası Sambero, Mexico City, Museum of Anthropology, Palaya del Carmen, puerto vallarta, taco, Teotihuacan, Tortilla, Tulum,

Turizm Yorumları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları