Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Mauritia Kayıp Kıta Araştırmaları Devam Ediyor

04 Mayıs, 2017 | 17:43
Mauritius, Mauritia Kayıp Kıta

Mauritius, Mauritia Kayıp Kıta

 

Mauritia Kayıp Kıta Araştırmaları Devam Ediyor

Mauritius’un altında bulunan, Hint okyanusunun kayıp kıtası Mauritia ile ilgili çalışmalar gün geçtikçe artmakta. Bilim insanları bu kayıp kıtayı “Mauritia” olarak adlandırmasının nedeni kıtada Mauritius adasının tropikal kalıntılarını barındırmakta olduğu gözleniyor.

Peki Dünya’da Daha Kaç Kıta Mevcut?

Bu soruya açıklık getiren Jeolog Lewis Ashwal, jeologların çoğu insandan farklı olarak kıtaları anlamak için çalışmaktadırlar. Genel olarak, jeologlar, Dünya’yı kıtalar ve okyanuslar olmak üzere iki bölüme ayırırlar. Kıtalar elbette topraktır. Ayrıca, jeologlar, milyonlarca yaş yerine milyarlarca kayalık eski malzemeleri aramaktadırlar.
Okyanusların altındaki kayalar nispeten yeni ve genç, sadece milyonlarca yaşında. Yeni keşif edilen kıta ise, ziyaretçilerin yelken açıp gidebileceği geniş bir arazi parçası değil. Gondwana’nın eski kıtası ayrılıp Hindistan, Afrika ve Madagaskar ayrılarak kaybolan kıta parçaları. Çoğu ada gibi, Mauritius, lor taş haline getirilene kadar bitki ve hayvanların yetişmesine izin verinceye kadar Hint Okyanusu tabanından çıkan volkanik patlamalardan oluşuyordu.  Ashwal, “Mauritius ise volkanik bir ada olma özelliği taşımaktadır. Mauritius’da 9 milyondan daha büyük bir şey yok.” dedi.

 

Mauritius Adası, kayıp kıtanın hemen güneyinde yer alan ve Hint okyanusu güneyi ile Afrika kıtasının doğusunda kalan adaya yıl boyunca dünyanın her yerinden turist gelmekte. Ada’da bir çok konaklama alanı olması ile birlikte, balayı için gelen çiftler ile ailelerin akın ettiği bir turizm destinasyonu olma özelliği taşımaktadır. Ada da doğal yaşam devam etmek ile birlikte doğal hayata saygılı bir düzen kurulduğu gözlenmektedir. Mauritius gibi bir adanın da, br kayıp kıtaya ait olması da seyahatçilerin ilgisini çekmektedir.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kayıp Kıta, Kıta, Kıta Araştırmaları, Mauritia, Mauritius,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları