Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Mars’ta nehir izi bulundu!

28 Eylül, 2012 | 10:31

NASA’nın Mars’taki uzay aracı Curiosity (Merak), iniş yaptığı bölgenin yakınında yüzey boyunca akan tarihi bir nehrin izlerini buldu. Olay, bilim dünyasında büyük heyecan yarattı.  / Mars’ta yok olmuş bir nehrin izleri bulundu (Video)

Bilim insanları, akarsuya ait kanıtın, Curiosity’nin 6 Ağustos’ta iniş yaptığı Gale Krateri yakınında fotoğrafladığı çakıl taşlarının biçimlerinin ve büyüklüklerinin incelenmesi sonucunda elde edildiğini bildirdi. Tarihi nehrin suyunun hızlı aktığı ve derin olduğunun sanıldığı kaydedildi.

Mars’ta nehir izi bulundu / Video için tıklayın

Gezegen Bilimleri Enstitüsü’nden Rebecca Williams elde edilen son veriler doğrultusunda kayalardaki ve taşlardaki izleri ancak şiddetli bir su akıntısının oluşturabileceğini söyledi.

2 buçuk milyar dolarlık Curiosity keşif aracının Mars’taki ilk iki yıl boyunca öncelikli hedefi, yaklaşık 5 kilometrelik bir alana uzanan kraterin tabanındaki tepeleri ve yükseltileri araştırıp hayat belirtileri ortaya çıkarmak.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın keşif uydusu Mars Express’in de geçtiğimiz Şubat ayında kızıl gezegende milyarlarca yıl önce var olmuş iki büyük okyanusa ait güçlü deliller topladığı açıklanmıştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Curiosity, Curiosity Mars, Curiosity nehir izi buldu, Curiosity video, Galeriler Video Galeri, Mars, Mars Curiosity, Mars Nehir, Mars nehir izi, Mars Video, Marsta nehir izi, Nasa, NASA Mars video,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları