Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Marinalarda boş yer yok

07 Haziran, 2009 | 20:42

Güney Ege Küresel ekonomik kriz fırsata dönüştü. Güney Ege’de marinalar turizm sezonuna yüzde yüz dolu giriyor. Uygun fiyat, kaliteli hizmet ve doğal güzellikler, yabancı yatçılar için Türkiye’yi tercih etmelerinin nedenleri arasında yer alıyor.

Masmavi suları ve yemyeşil doğasıyla Güney Ege’deki koylar, oldukça günler yaşıyor. Marinalar başta Avrupa olmak üzere 15 ülkeden konukları ağırlıyor.

Bölgedeki marinalar tam kapasite çalışıyor. Küresel ekonomik krize rağmen bu marinalara yoğun talep var.

Son durum ile ilgili bilgi veren Deniz Turizmi Birliği Başkanı Ercan Güneştutar, “Kriz bizde fırsata dönüştü. Şu nedenle fırsata dönüştü; bizim bağlama fiyatlarımız İspanya, İtalya’ya nazaran ciddi anlamda geride. O nedenle o bölgelerdeki tekneciler bize gelmeye başladılar. Şu anda maalesef diyorum bölgemizdeki marinalar yüzde yüzün üzerinde doluluk yaşıyor” diye konuştu.

Akdeniz çanağındaki 500 bin yatın sadece yüzde 5’i Türkiye kıyılarında konaklayabiliyor. Bir o kadarı da demir atmak için sırada bekliyor.

Yat turizmi Türkiye’ye 2.5 milyar dolar gelir sağlıyor. Katkının daha da artması için yap-işlet-devret modeliyle yapılacak yeni marinaların devreye girmesi dört gözle bekleniyor. (TRT)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Deniz Turizmi Birliği, Ercan Güneştutar, Marina, Sektörel Turizm Haberleri, Türkiye'deki marinalar,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
mustafa şen
09 Şubat, 2010

evet yeni marinalara ve çekek yerlerine ihtiyacımız var ama öncelikle Türk tekneleri için bu sıkıntı geçerli bu kadar yabancı düşkünü olmayın,eğer yabancılara karşı bir düşkünlüğünüz varise gidin marinacılığıda yabancı ülkelerde yapın tabiki sizi oralara kabul ederlerse,buldunuz boş meydanı kendi işinize geldiği gibi talep ediyorsunuz,bu kadar özel marina yapmak yeine Köylere Limanlar ve çekek yerleri yapılması daha mantıklı olmazmı hem dah çok iş sahası açılır,Bozburundaki bütün çekek yerleri kapanmak üzere Türk guletlerinin Çoğu artık dağ arkalarına elektriğin ulaşımın olmadığı yerlere çekilmekte bu durum yeterince iç karartıcı değilmi tabiki siz böyle şeyleri umursamazsınız,
bilindiği üzere Özel marinalarda halen iş yapma problemi var marina dışından biri gelip içerde iş yapmak isteyince marina yönetimice karşı karşıya geliyor,ya komisyon isteniyor yada kapı dışı ediliyor,tıpkı martı marinanın bize uyguladığı gibi,Sn Ercan Güneştutar biz guletleri marinaya almak istemiyoruz deyip bizim teknemizi marinada dışarıya attı sonrada marina kağılarını bize karşı kapattı,üstelik Ercan bey Deniz ticaret odasında yönetim görevlisi bizde bu odanın üyesiyiz,
bu davranışlar niyetin ne olduğunu yeterince ortaya koymazmı.

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Şubat 9th, 2010 at 11:24 mustafa şen mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları