Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Mardin 2014’te UNESCO’ya dosyasını sunacak

12 Eylül, 2011 | 16:24

Dünya Kültür Mirası’na aday olmak için 25 yıldır mücadele veren Mardin, 2014 yılında yeniden başvurmak için hazırlıklara başladı. Mardin’de bulunan önemli tarihi eserler olmak üzere cami, medrese, külliye, kilise ve tarihi evler tek tek restorasyondan geçirildi.

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında daha önce belirlenen yaklaşık 2 bin 500 beton tek tek yıkılmaya başlandı. Şu ana kadar yaklaşık 300’e yakın beton ev yıkıldı. Tarihi sokaklar onarılıyor. UNESCO’nun belirlediği kriterleri yerine getirmak için Mardin Valiliği ve Mardin Belediyesi tarihi kentte çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor.

Mardin’in dünya mimarisinin önemli kentlerinden biri olduğunu belirten Vali Turhan Ayvaz, Mardin’in tarihi dokusunun korunması ve Dünya Kültür Mirası olması için önümüzdeki günlerde eksikleri tamamlayarak, 2014 yılında yeniden Unesco’ya müracaat edeceklerini kaydetti. Kendilerine verilen kriterleri tek tek yerine getirdiklerini belirten Vali Turhan Ayvaz, şehrin bütün tarihi dokusunu restore etmek için ve Mardin’i 100 yıl önceki haline getirmek için projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Ayvaz, “İnşallah Mardin’imizi de Unesco listesinde göreceğiz. Hedefimiz ve temennimiz Mardin Avrupa Kültür Başkenti yapmaktır. Bunu yaparken de öncelikle turizmin gelişmesini sağlamaktır. Turizm sektöründe hizmet veren mevcut işletmelerin canlanması ve yeni işletmelerin oluşturulması gerekmektedir. Bu bağlamda dışarıdan işletmelerin ve işletmecilerin Mardin’de faaliyete başlaması lokomotif etkisi gösterecektir. Böylece Turizm altyapısının, pazarlama ve tanıtım faaliyetlerin geliştirilmesi hedefine doğrudan katkı sağlanmış olacaktır.” açıklamasını yaptı.

Mardin’de yapılan çalışmaları anlatan Vali Ayvaz, göreve geldiği günden beri kent merkezinde ciddi bir çalışma başlattıklarını söyledi. Öncelikle kentin turizmini canlandırmak için rehabilitasyon projelerine ağırlık verdiklerini anlatan Ayvaz, şunları dile getirdi: “Mardin doğal ve tarihi değerleri açısından turizm potansiyeli yüksek bir şehir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kentsel sit alanı olarak belirlenen Mardin’in turizm altyapısı, pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinin geliştirilmesini amaçladık. Proje kapsamında mevcut koruma planlarına uygun olarak Mardin Kentsel Sit alanındaki ana ulaşım yolu olan 1. Cadde ve eski canlılığını büyük ölçüde yitirmiş olan zanaat sokaklarının rehabilitasyonla daha cazip bir hale getirilmesi ve gelen turist sayısının artırılarak, konaklama sorunlarının minimum düzeye indirilmesi çerçevesinde önemli çalışmalara imza attık. İTÜ İle işbirliği içinde birinci caddedeki karmaşıklığın giderilmesi ve tarihi çarşının olabildiğince düzene sokulması amacıyla ilgili kurumlarımızla koordinasyon içinde üzerimize düşen gayreti gösterdik.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dünya Kültür Mirası, Kentsel Dönüşüm Projesi, Mardin, Mardin 2014, Turizm, Turizm Haberleri, UNESCO, UNESCO Mardin, Vali Ayvaz,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları