Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Mardin Sakıp Sabancı Kent Müzesi açıldı

02 Ekim, 2009 | 09:49

Mardin Sakıp Sabancı Kent Müzesi açıldı Sabancı Vakfı’nın, Mardin’de tarihi Süvari kışlası içinde yaptırdığı Sakıp Sabancı Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi açılışı ‘dinler buluşmasına’ sahne oldu.

Müze merhum Sakıp Sabancı’nın vasiyetlerinden biriydi.

İnsanlığın Kültür Mirası’ olarak tanınan Mardin, kentin kimliğiyle yeniden buluştu. Osmanlı döneminde Süvari Kışlası olarak kullanılan tarihi bina restore edilerek Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’ne dönüştürüldü.

Müzenin açılışını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Güler Sabancı ve 3 dinin temsilcileri barış ve birlik mesajı verdi.

Osmanlı döneminde Süvari Kışlası, 2003 yılına kadar da Vergi Dairesi binası olarak kullanılan ve mülkiyeti Maliye hazinesine ait olan iki katlı, koruma altında bulunan tarihi yapı, Sabancı Vakfı’nın 6 milyon lira desteğiyle Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’ne dönüştürüldü.

Mardin SİT alanı içerisinde bulunan müzenin açılışına Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve İstanbul Valisi Muammer Güler, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Türkiye Hahambaşı İsak Haleva, Fener Rum Patriği Dimitris Bartholomeos, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Süryani Patrik Vekili ve Diyarbakır-Mardin Metropoliti Salibe Özmen, Midyat Metropoliti Yusuf Yıldız katıldı.

Müze açılışında konuşan Güler Sabancı, ’12 bin yıllık tarihi belli olan insanlığın kültürel ortak mirası Mardin’e kentsel birikimine katkı sağlayacak bir projeyi tamamlamanın ve sizlerle paylaşmanın gururunu yaşıyoruz. Sakıp Sabancı’nın sağlığında gündeme gelen Mardin Kent Müzesi projesini ona yakışan şekilde sonuçlandırmak bize kısmet oldu. Sakıp Sabancı Kent Müzesi’nin hem Sakıp Bey’in hatırasına hem de Mardin’in zengin geçmişine yakışır bir eser olduğuna inanıyorum’ dedi.

BABAMIN VASİYETİ
Dilek Sabancı ise babası Sakıp Sabancı adına Mardin’de bir müze açmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, ‘Rahmetli babam, ‘Bizler emanetçiyiz’ derdi. Atlı Köşk’ü paha biçilmez eserlerle birlikte Sabancı Üniversitesi’ne bağışlamıştı. Bizler de aynı yolda ilerleyerek bu müzeyi toplumun hizmetine sunuyoruz’ dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dilek Sabancı Sanat Galerisi, Ertuğrul Günay, Güler Sabancı, Mardin SabancıMüzesi, Mardin Sakıp Sabancı, Mardin Sakıp Sabancı Kent Müzesi, Mardin Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Kent Müzesi, Sabancı Vakfı, Sakıp Sabancı Kent Müzesi, Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları