Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Girişimcilerden Mardin’de iki ayda 6 otel yatırımı

17 Eylül, 2012 | 16:15

Girişimcilerden Mardin’de iki ayda 6 otel yatırımı/Turizm Haberleri

Yeni teşvik uygulaması kapsamında Mardin’de 5 otel ve bir butik otel yatırımı gerçekleşiyor.

Mardin’de, sanayiden sonra turizm sektöründe de yatırımcılar ilde otel yapmak için sıraya girdi. Son iki ayda Mardin’de 2 adet 3 yıldızlı, 1 adet 4 yıldızlı, 1 adet 5 yıldızlı ve 1 adet butik otel olmak üzere 5 otel ve bir butik otel yatırımı yapılacak. Yaklaşık 200 milyon TL tutarında yapılacak otel yatırımlarında yaklaşık 500 kişi istihdam edilecek.

Vali Turhan Ayvaz, Mardin’de, gerek sanayi alanında gerekse turizm alanında son yıllarda önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çekti. Ayvaz, yeni teşvik yasasının çıkması ile 6. Bölgede yer alan Mardin’de yatırım için iş adamlarının sıraya girdiğini söyledi.

Son iki ayda bu teşvikten yararlanmak isteyen iş adamlarının, Mardin’de 5 otel ve bir butik otel için yatırım kararı aldıklarını belirten Vali Ayvaz, ”Yaklaşık 200 milyon tutarında olacak olan otel yatırımlarında en az 500 kişi istihdam edilecektir. Son beş yılda turizm sektöründe yaklaşık 400 milyon TL’lik yatırım yapıldı. 2002 yılında ilde iki ile üç otel mevcut iken bugün Mardin’de butik otellerle birlikte 20’ye yakın otel açıldı. 2002 yılında Mardin’e sadece yılda 20 bin turist gelirken, 2011 yılında tarihi şehri 1 milyon turistin ziyaret ettiğini görüyoruz. 2012 yılı sonu itibari ile bir milyonu aşmayı hedefliyoruz.” dedi.

“200’ÜN ÜZERİNDE YATIRIMCI SIRADA BEKLİYOR”

Mardin’in, kültürel değerleri ve tarihi dokusuyla bir dünya markası durumuna geldiğini kaydeden Vali Ayvaz, ilde son yıllarda önemli değişimler yaşandığını söyledi. Şehirde yaşanan huzur ve güven ile birlikte son on yılda tarihi ilde sanayi ve turizm alanında önemli yatırımlar gerçekleştiğini ifade eden Ayvaz, şöyle devam etti:

“2009 yılından beri Mardin’de 100’ün üzerinde fabrika açıldı. Sadece bu yıl Mardin’de yatırım yapmak için 200’ün üzerinde iş adamı bize başvurdu. Huzur ve güvenle birlikte yerli yabancı yatırımcılar burada yatırım yapmak için sıraya girdi. Temmuz, Ağustos ayında Mardin’de yatırım yapmak için teşvik belgesi alan 8 yatırımcı, ilde 147 milyon TL’lik yatırım kararı aldı. Bu yatırımla birlikte Mardin’de 661 kişi istihdam edilecektir. Şu anda Organize Sanayi Bölgesi’nde yer kalmadığı için ikinci Organize Sanayi Bölgesi kurulması için arazi tahsisi kararı verdik.”

“MARDİN BİR DÜNYA MARKASI”

Tarihi Dönüşüm Projesi’nin tamamlanmasının ardından, Mardin’in dünya turizm şehri olacağına dikkat çeken Vali Ayvaz, ”Mardin, bölgenin kalkınmasında lokomotif görevi üstlenmeye hazır. Kent, kültürel değerleri ve tarihi dokusuyla bir dünya markası durumunda. Projelerin tamamlanmasıyla şehir gerçek kimliğine kavuşacak ve yıllık 5 milyon turist beklentimiz rüya olmaktan çıkacak. Mardin, bulunduğu bölgenin kalkınmasına da vesile olacak. Mardin’in geleceğini turizme bağlıyoruz. Mardin’de turizm sadece dört ayla sınırlı olmamalıdır. Öncelikli hedefimiz, turizmi yılın 12 ayına yaymak gerekir. Ama öncelikle yatak kapasitesini yükseltmeli, butik otelleri artırmalıyız. İnanç ve kültür turizmi tüm dünyada giderek önem kazanıyor. Türkiye’de inanç turizmi ile ilgili en gözde mekânlar Mardin’de bulunuyor. Buradaki hoşgörü ortamını pazarlayabilirsek değil Türkiye’nin, bütün dünyanın önemli inanç merkezlerinden biri oluruz. Burada çok önemli potansiyeller var ve bu potansiyelleri en iyi şekilde değerlendirebilme adına yapılması gereken çok ciddi çalışmalar var. İnanç turizmi alanındaki girişimlerimizi uluslararası boyuta taşıyacağız. Yapacağımız çalışmalarla tarihi şehrin inanç turizminden hak ettiği payı almasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Mardin, Mardin butik otel, Mardin Haberleri, Mardin Otel, Mardin otel yatırımı, Mardin Otelleri, Mardin Seyahati, otel yatırımı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları