Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Mardin Müzesi’nde 5 bin eser restore edildi

29 Ekim, 2012 | 16:47

Mardin’de yapılan kazı çalışmalarında bugüne kadar ortaya çıkan 5 bin eser müze bünyesinde kurulan laboratuarlarda restorasyonu yapıldıktan sonra teşhir edildi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Davut Beliktay, Mardin Müzesi Restorasyon ve Konservasyon Laboratuarı’nda, gelişmiş cihazlar ve güçlü donanım ile müze depolarında muhafaza edilen kültür varlıkları restorasyonu ve konservasyonu yapıldığını söyledi.

Kültür varlıkları bakımından oldukça zengin bir mirasa sahip olan Mardin ve yöresinin, bu zengin mirası belgeleyen kültür varlıklarının tüm bakım ve onarımları müze bünyesindeki laboratuarda yapıldığını belirten Beliktay, ”Yaklaşık olarak 5 bini aşkın eserin restorasyon ve konservasyon işlemleri tamamlanan laboratuarda, teknolojik donanım ve yeni sistemler takip edilerek çalışmalar bu yönde sürdürülmektedir.” dedi

Kazılarda ortaya çıkan altın, gümüş, bakır, tunç, demir ve bronz gibi metal eserlerle birlikte seramik, taş, cam, mozaik, ahşap, kağıt, deri, tekstil gibi organik ve inorganik tüm taşınabilir kültür varlıklarının restorasyon işlemleri müzede yapıldığını anlatan Beliktay, konuşmasına şöyle devam etti: “Mimari özellikleri bakımından ülkemizde ve dünyada çok önemli bir yere sahip olan Mardin’deki tarihi dokuya özgü taş yapıların cephe sorunları ve bunların çözümleri ile ilgili çeşitli analizler ve spot testler Mardin Müzesi Restorasyon ve Konservasyon Laboratuarı’nda yapılmaktadır. Yapılan tüm çalışmalar, belgeleme ve arşivleme ile kayıt altına alınmaktadır. İnsanlığın ortak mirası olan kültür varlıklarımızı koruyup yaşatmak ve onları gelecek kuşaklara sağlıklı bir biçimde aktarmak için çalışmalar aralıksız devam ediyor.” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ahşap, cam, deri, kağıt, kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm İl Müdürü Davut Beliktay, Mardin Müze, Mardin Müzesi, Mardin Müzesi eserler, Mardin Müzesi kazı, Mardin Müzesi Restorasyon ve Konservasyon Laboratuarı, mozaik, seramik, taş, tekstil,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları