Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Manisa’da Athena Tapınağı İzi Sürülüyor

07 Eylül, 2017 | 11:52

athena-tapinagi-manisa

Manisa’nın Yunusemre ilçesi Yuntdağı bölgesinde, Alman arkeologların Aigai Antik Kenti’nde olduğunu ileri sürdüğü Athena Tapınağı’nın ortaya çıkartılması için çalışma başlatıldı.

Yapılan arkeolojik kazılarda 2 bin 800 yıllık geçmişe sahip olduğu tespit edilen Aigai Antik Kenti’nde, Alman arkeologların 1800’li yıllardaki kazı kaynaklarında var olduğunu ileri sürdükleri Athena Tapınağı’nı ortaya çıkarmak için arkeologlar kolları sıvadı.

athena-tapinagi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sezgin’in başkanlığında yürütülen ve en az iki ay sürmesi beklenen kazı çalışmalarında tapınağın tam yerinin belirlenerek ayağa kaldırılması hedefleniyor.

igai Antik Kenti Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sezgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2004 yılından bu yana tapınak üzerinde ilk defa bu yıl arkeolojik çalışmalar yapılacağını belirterek, kentteki tapınağın Athena’ya ait olup olmadığını anlamaya çalıştıklarını söyledi.

Üzerinde çalıştıkları bölgenin özenle seçilmiş bir tapınağı işaret ettiğini ifade eden Sezgin, “Antik çağda İzmir’in güneyinde Aiol halkı tarafından kurulan 12 kentin tamamına yakınında Athena Tapınağı’nın olup olmadığı bilinmemektedir. Aigai’de ise kentin Hellenistik dönem sikkelerinin bazıları üzerinde Tanrıça Athena’nın başı tasvir edilmiştir. Bu açıdan kentin en önemli ve koruyucu tanrıçalarından biri olduğu anlaşılmaktadır.’ dedi.

 

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Arkeoloji, Athena Tapınağı, Manisa,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları