Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Manavgat’ın 180 yıllık yaşam kültürüne ışık tutuyor

25 Temmuz, 2011 | 12:21

Otel işletmecisi, açtığı sergi ile Antalya’nın Manavgat ilçesinin 180 yıllık yaşam kültürüne ışık tutuyor.

Manavgat’ın Side beldesinde otel sahibi Mehmet Çelikten, konaklama tesisi bünyesinde açtığı ‘Zamana Yolculuk’ isimli sergisinde turizm şehrinin 180 yıllık yaşam kültürünü yansıtıyor.

Sergideki ev eşyalarını Manavgat’ın 78 köyünü gezerek 6 yılda topladığını belirten Mehmet Çelikten, en eski eşyanın ise 180 yıllık yaba, tahta terazi ve buğday ölçümünde kullanılan tahta şınık olduğunu kaydetti. Otel içinde sürekli kalacak olan sergide toplam 685 yöresel eşya bulunduğunu belirten Çelikten, sergide Giritlilerin Side’ye yerleşmeye başladığı dönemde cumbalı Osmanlı evlerinde kullandığı bazı ev eşyalarının da bulunduğunu söyledi.
Sergide 89 yıllık gramafon, 77 yıllık radyo, 88 yıllık daktilo, 108 yıllık ıbrık, 130 yıllık sürahi ve kahve fincanları olduğunu belirten Çelikten, 685 eseri toplarken Manavgat’ın Yörük yaşamı kültürü hakkında bilgi sahibi olduğunu dile getirdi. Çelikten sözlerini şöyle sürdürdü: “Sergide yer alan 180 yıllık ev eşyalarının Manavgat’ın yaşam kültürüne ışık tutacağına inanıyorum. Eşyaları kök köy gezerek topladım. Hepsini gözüm gibi koruyorum. Benim içim hepsi çok değerli. Sergiyi gezenler Manavgat’ın 2 asırlık geçmişine yolculuk yapıyor.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya, Antalya Manavgat, Antalya'nın Manavgat ilçesi, Manavgat Otelleri, Manavgat side, Mehmet Çelikten, Side, Side Otelleri,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları