Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hırvatistan’da

13 Mart, 2013 | 13:00

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hırvatistan'da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hırvatistan’da.

Şimşek,Hırvatistan’ın Türkiye’ye vize uygulamasının temel sebebinin Avrupa Birliği (AB) direktifleri olduğunu belirtti.

Vize’de esneklik

Şimşek, ”Hırvatistan bu konuda tabii ki istemeyerek de olsa bu vize uygulamasını başlatmak durumunda, fakat önemli olan vize rejiminin mümkün olduğu kadar esnek tutulmasıdır” dedi.

Hırvatistan Maliye Bakanı Slavko Liniç ile başkent Zagreb’de yaptığı görüşmenin ardından konuşan Şimşek, Hırvatistan ziyareti çerçevesinde Türk-Hırvat ortaklığı ile kurulmuş bir varlık yönetim şirketinin bir anlamda başlangıcını kutlama resepsiyonuna katıldıklarını ve Hırvatistan Maliye Bakanı Slavko Liniç ile görüşme yaptıklarını söyledi.

Hırvat Bakan Liniç’le iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımların artırılması yönünde istişarelerde bulunduklarını ifade eden Şimşek, şunları kaydetti:

”Hırvatistan’ın Türkiye’ye vize uygulamasının temel sebebi AB direktifleridir. Biz şu anda Avrupa Birliği ile vize rejiminin bir miktar esnekleşmesi konusunu konuşuyoruz. Hırvatistan bu konuda tabii ki istemeyerek de olsa bu vize uygulamasını başlatmak durumunda, fakat önemli olan vize rejiminin mümkün olduğu kadar esnek tutulmasıdır. O yönde de ben bir irade gördüm. Çünkü iki ülke arasında hem kültürel hem de ticari ilişkilerin gelişmesi, insanların rahat bir şekilde karşılıklı ziyaretler gerçekleşmesine bağlıdır. İnanıyorum ki, bu yönde Avrupa Birliği ile önümüzdeki dönemde önemli bir mesafe katedebileceğiz.”

Hırvat bakan Liniç’e Türkiye’nin AB üyeliği sürecine verdiği destek için teşekkür eden Şimşek, Hırvatistanlı mevkidaşının Türkiye’den bu ülkeye olan yatırımlardan son derece memnun olduğunu belirtti.

Liniç: Son iki yılda en önemli yatırımcılarımız Türkiye’den geldi

Hırvatistan Maliye Bakanı Liniç de Türk yatırımcıların Hırvatistan’daki başarılı çalışmalarının Hırvatistan’ın AB’ye üye olmasından sonra da devamıyla ilgili bakan Şimşek’le bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Slavko Liniç, ”1 Temmuz’dan itibaren burada faaliyet gösteren Türk yatırımcıların faaliyet alanı Avrupa Birliği’nin tamamı olacaktır. Bu bir meydan okuyucu durum ve çok önemli bir fırsattır. Çözülmesi gereken sorunları vurguladık. Vize rejimini görüştük. AB ile Türkiye’nin bu sorunu çözmesi gerek, ancak Hırvatistan’ın arzusu Türk iş adamlarının ülkemizde engelsiz ve sorunsuz işlerini yürütmesidir” diye konuştu.

Hıravtistan’da birçok kamu şirketin halen özelleştirme süreci içinde bulunduğuna işaret eden Liniç, iki ülkenin ilgili kurumlarının, iş adamlarının yaptığı faaliyetlerin kolaylaştırılmasına yönelik yürüttüğü çalışmalara da devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Liniç, ”Son iki yılda en önemli yatırımcılarımız Türkiye’den geldi. Türk yatırımcıların sayısının artmasını arzuluyoruz. Hırvatistan’ın AB’ye üye olması Türk yatırımcılar için büyük bir fırsattır” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
A&B, Hırvatistan, Hırvatistan AB, Hırvatistan haberleri, Hırvatistan turizm, Hırvatistan Türkiye, Hırvatistan Türkiye vize, Hırvatistan Vize, Maliye Bakanı, Maliye Bakanı Hırvatistan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mehmet Şimşek, Mehmet Şimşek Hırvatistan,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları