Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Maldivler’e insan yapımı dev ada projesi / Cennet Ada Maldivler

14 Ağustos, 2012 | 13:41
Maldivler Turizmi için dev yapay ada projesi geliyor

Maldivler Turizmi için dev yapay ada projesi geliyor

Yeryüzündeki cennet olarak adlandırılan Maldivler önümüzdeki 100 yıl içinde su altında kalma tehlikesi ile karşı karşıyayken Maldiv Adaları inanılmaz bir projeyi hayata geçirerek hem geleceğini güvence altına almayı hem de Maldivler turizimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Maldivler / Turizm Tatil Seyahat – Yapımına önümüzdeki yıl başlanacak olan proje Maldivler’e deniz üzerinde insan yapımı yüzen dev bir golf adası kazandırmayı planlıyor.

Maldivlerdeki yapay ada projesinde deniz tabanına, ekosisteme en az seviyede zarar verecek şekilde tasarlanmış çapa yapılar kullanılacak. Yüzen ada da bu çapalara istendiğinde uzayabilecek kablolarla bağlanacak.

Maldivler Turizmi için dev yapay ada projesi geliyor

Deniz dibine demirlerle sabitlenecek adaya ulaşımın denizaltı tüneliyle sağlanması planlanıyor. 320 milyon sterlin değerindeki proje kapsamında, yapay adanın parçaları Orta Doğu ve Hindistan’da üretilecek ve sonrasında Maldivler’e çekilecek. İçerisinde denizaltı restaurantları ve barları da bulunması tasarlanan adanın 2015’de kullanıma açılacağı açıklandı. Hollandalı tasarım firması Waterstudio imzalı Maldivler yapay ada projesini diğer bir Hollanda şirketi olan Dutch Docklands mimari firması yaşama geçirecek.

Yapay ada Maldiv adalarına tünellerle bağlanacak

Yapay ada Maldiv adalarına tünellerle bağlanacak

Maldivler hükümeti, Dutch Docklands International mimarı firması ile ortak çalışmalar yürüterek, ne kadar çok buzul erirse erisin suyun yüzeyinde kalacak dünyanın en büyük yapay adası için proje geliştiriyor. Mimarlık firması deniz tabanın adanın oluşturacağı gölgeden minimum seviyede etkilenmesi amacıyla ufak adaların da yapılacağını proje çerçevesinde duyurdu.

Dutch Docklands International daha önce Hollanda da yüzen hapishane adalar inşa etmişti.

Maldivler’e insan yapımı dev golf adası

Su ile çevrelenmiş kara parçası, golfçüler için mükemmel bir meydan okuma olacağından golf turizminin kalbinin adanın yapımı ve açılmasıyla birliklte Maldivler’de atacağı konuşuluyor. Maldivler’de açılacak golf adasının maliyetinin 320 milyon pound tutarında olması bekleniyor. Bu saha deniz altı tüneliyle diğer adalar ile birleştirilecek. Bu fikir sabit adaları insan yapımı adalarla ilişkilerdirme yönündeki dev planın bir parçası olacak ve Hint Okyanusu’nun bu eşsiz adaları aynı zamanda yüzücülere de hizmet edecek.

Maldivler’e seyahat eden sosyetenin ünlü isimleri bu projeyle özel denizaltılarını kullanarak gelebilecekler.

Büyük bir tatil ve spor cenneti projesini rüya gibi bir planla harekete geçen girişimciler golfçüleri sahalara su altı tünellerinden ulaştıracak. Halihazırda büyük bir turizm destinasyonu olan Maldivler bu projeyle dünyanın bir numaralı turizm merkezi olmayı da başarabilir.

Yükselen deniz seviyesi yeryüzünde cennet olan Maldivleri tehdit ediyor

Ancak yapay bir adanın Maldivler’e kazandıracağı çok daha hayati öneme sahip bir özelliği olacak:

Deniz seviyesinden sadece ortalama 1.5 metre yükseklikte bulunan 1,192 adadan oluşan Maldivler, dünyanın en alçak ülkesi konumunda. 1900’lü yıllardan beri deniz seviyesinin 20 santimetre yükseldiği ve bilim adamları tarafından 2100 yılında su altında kalacağı ön görülen bu yeryüzündeki cennet ada, turizmin de daha önce hiç yaşanmamış bir ilgi ve rağbet görmeye başladı.

Önümüzdeki yüzyılda yeryüzünden kaybolma tehlikesi bulunan Maldivler’e büyük çoğunluğunu ünlü sporcular, film yıldızları ve balayı çiftlerinin oluşturduğu turist akını artarak sürüyor. Dünya üzerinde yaşayan cennet olan Maldivler’i gören kişiler kendilerini şanslı sayıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Maldiv Adaları, Maldivler, Maldivler Balayı, Maldivler Deniz, Maldivler Deniz Seviyesi, Maldivler Dev Proje, Maldivler Golf, Maldivler Hollanda, Maldivler Proje, Maldivler Seyahat, Maldivler Sosyete, Maldivler Su Altı, Maldivler Su Seviyesi, Maldivler Tatil, Maldivler Turizm, Maldivler Yapay Ada,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları