Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Maldivler’de müthiş doğa olayı

24 Ocak, 2014 | 16:30

Maldivler

Dünyanın en güzel coğrafyalarından birine sahip olan Maldivler ilginç doğa olaylarıyla da dikkat çekiyor. Maldivler’de gelgit olayının yaşandığı sırada ortaya çıkan mavi renkli sürpriz ışıltı görenleri hayrete düşürüyor.

Maldivler sahillerinde yaşanan müthiş doğa olayının nedeni gelgit sırasında kıyıya vuran dalgalarda bulunan ışıklı planktonlar. Tek hücreli canlı olan planktonlar, o tek hücrenin içinde biyolojik olarak elektrik üretebiliyor. Bu, o kadar üst bir teknoloji ki, rahatsız edildiklerinde bu minik canlılar koca bir sahili bile aydınlatabilecek kadar çok ışık yayabiliyorlar.

Uzmanlar, dinoflagellaların su yüzeyinde süzülmesiyle çevrelerindeki suda oluşan hareketin, canlıların içindeki proton dolu organellere elektrik sinyalleri gönderdiğini belirtiyor.

Bu elektrik sinyalleri, voltaj değişikliğine hassasiyet gösteren proton kanallarını açıyor, bir dizi kimyasal tepkimeyi tetikliyor. Bu da neon mavisi ışığı üreten lusiferaz proteinini harekete geçiriyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Maldivler, maldivler foto galeri, maldivler fotoğrafları, maldivler galeri, maldivler ışık oyunları, maldivler sahilleri, plankton fotoğrafları, plankton resimleri, planktonlar,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları