Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Maldivler Hakkında 5 Sıra Dışı Gerçek

28 Ocak, 2014 | 14:47

maldivler-5-gerçek

Maldivler’de bilmediğiniz neler var?

Işıltılı bir deniz, tropikal bir ada, bembeyaz kumlarla büyülü sahiller, mercan kayalıkların fotoğraflarını gördüğünüz zaman, adanın Maldivler‘de bir yer olduğunu tahmin etmek artık çok zor değil. Bu tropikal cennet Hint Okyanusu’nun ortasındadır. 1190 mercan adadan oluşan Maldivler zengin, 3000 yıllık kültüre, inanılmaz bir eğitim sistemine ve toleransı oldukça düşük bir hükümete sahip.

1. Sürgün Edilmiş Bir Prens Tarafından Kurulmak

Kayıtlı tarihine göre, Maldivler, ticaret yolu üzerinde bulunması nedeniyle müthiş bir önemli bir ada zinciridir. Resmi olarak adalara gelen ilk insanlar Hindistan’dan gelmiştir, gerçek tarih bilinmemektedir.  O dönemlerde hükümetin olmadığı yalnızca insanları oluşturduğu barışçıl bir topluluğun olduğu söyleniyor. İlk gerçek krallığın Hindistan’da Kalinga kralının oğlu tarafından kurulduğu söylenir. Kral oğlundan hoşnutsuzdur ve böylece onu Maldivler’e gönderir. Sri Soorudasaruna Deettiya adındaki prens Maldivler’in Adeetta Hükümdarlığının kurulmasından sorumludur. Güneş Hükümdarlığı olarak da bilinen dönem Güneş Hükümdarlığı kraliçesinin Kalinga’nın Ay Hükümdarlığı prensiyle evlenmesiyle son bulur.

2. %98 Oranında Okuma Yazma Seviyesi

Maldivler’de yetişkinler arasında okuma yazma oranı %98 düzeyinde. 1978’de %70′ ten bu seviyeye ulaşmıştır. Eğitim, gelecekte yaşanacak başarıların temel anahtarı olarak kabul ediliyor.  UNICEF’in de desteğiyle, Maldivler’de 1978 yılından beri eğitim programı uygulanmaktadır ve bu eğitim merkezinde adalar arası uzak mesafe eğitim internet üzerinden devam etmektedir. Yalnızca çocukları değil ebeveyn ve evde çalışan insanları da kapsayan program günümüzde eğitim seviyesini müthiş bir orana çıkarmıştır.

3. Su Altında Bakanlar Kurulu Toplantısı

Maldivler için iklim değişikliği ve yükselen okyanus seviyesi gerçekten tehdit oluşturmaktadır. Buna dikkat çekmek üzerine Başbakan Mohamed Nasheed 2009 yılının Ekim ayında bakanlar kurulu toplantısını okyanus sularının altında yapmıştır. Başbakan ve 13 hükümet yetkilisi, adaların suyun altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunun altını çizmek için özel tasarlanan alan ve kıyafetlerle su altında kurulu toplamıştır.

4. İnanılmaz Okyanus

Belki bu gerçek, Maldivler hakkında bilinmeyen bir gerçek değil ama hatırlatmakta gerek var. Maldivler’de balina izlemeye gittiğiniz zaman birbirinden bağımsız balina, köpek balığı ve yunuslardan yaklaşık 1500-2000 adet görmeniz mümkün. Yılın hangi dönemi gelirseniz gelin, farklı türlerde su hayvanları Maldivler’de evleri kabul ettikleri mercan kayalıklarının arasından çıkıp seyahat tutkunlarını selamlıyor.

5. Alkol Oteller Dışında Yasak

Ülkenin katı İslam yaklaşımlarından dolayı, turistlerin de uymasını bekledikleri bazı gelenekleri var. Alkol resort oteller hariç her yerde yasaklanmış durumda ve içecekler otellerin dışına çıkartılmıyor. Ülkeye içki sokmak, domuz eti ve domuz içeren herhangi bir ürün getirmek de yasak. Ramazan döneminde de şehir içinde oruç saatlerinde yemek yemek, sigara içmek saygısızlık olarak görülüyor.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Maldiv, maldiv din, maldiv okyanus, Maldivler, maldivler din, maldivler eğitim, maldivler içki, maldivler tarihi,

Turizm Yorumları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları