Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Malatya’da 2000 yıllık duvar ortaya çıktı

15 Ocak, 2010 | 09:42

Malatya'da 2000 yıllık duvar ortaya çıktı Malatya’nın Orduzu beldesinde SİT alanı olarak belirlenen Karamildan Tepesi’nde meydana gelen toprak kayması sonucu, 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen duvar ortaya çıktı.

Orduzu beldesi sınırları içinde bulunan Malatya Belediyesinin çöp sahasında çalışan işçiler, çöp alanının hemen yanında bulunan Karamildan Tepesi’nde bir süre önce toprak kayması sonucu bir duvarın ortaya çıktığını fark etti.

İşçilerin durumu Orduzu Belde Belediye Başkanı Cumali Ekin’e iletmesiyle, Ekin konuyu Malatya Valiliği ile Kültür Turizm İl Müdürlüğüne ileteceğini söyledi.

Bölgenin SİT alanı olduğunu belirten Cumali Ekin, “Bu bölgenin 2 bin yı ldan daha eski bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Burada ciddi tarihi değerin bulunduğu hiç şüphesiz. Malatya Valiliği ve Kültür Turizm Müdürlüğünden, bölgede kurtarma kazılarının yapılması için talepte bulunacağız” şeklinde konuştu.

Orduzu Belde Belediye Başkanı Cumali Ekin, bölgede uzun zamandan beri defineciler tarafından çok sayıda kazı yapıldığını, tarihi dokulara definecilerin de zarar verdiğini söyledi.

Malatya Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, kendilerine henüz konuyla ilgili bilgi gelmediğini, yerinde incelemede bulunup ne yapılacağına karar vereceklerini söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Belediye Başkanı Cumali Ekin, Cumali Ekin, Cumali Ekin Kimdir, Malatya Duvar, Malatya Orduzu Beldesi, Malatya Tarih, Malatya Tarihi Duvar, Orduzu Belde Belediye Başkanı Cumali Ekin, Orduzu Beldesi, Orduzu Beldesi Tarihi Duvar,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları