Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Madımak Oteli kamulaştırıldı, mülk sahipleri fiyata itiraz edecek

23 Kasım, 2010 | 18:31

Sivas katliamından bu yana kamulaştırılması için büyük bir mücadelenin verildiği Madımak oteli kamulaştırıldı.

Sivas 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, 37 kişinin yaşamını yitirdiği Madımak Oteli’nin 5 milyon 601 bin lira bedelle kamulaştırılmasına karar verdi.

Kamulaştırma bedeli olarak mahkeme, 5 milyon 601 bin liranın mülk sahiplerine ödenmesine hükmetti. Ancak otel sahipleri, fiyatı az bularak bir üst mahkemeye itirazda bulunacaklarını açıkladı. Otel çocuk kütüphanesi olarak yeniden düzenlenecek.

2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta gerçekleştirilen Pir Sultan Abdal’ı Anma etkinlikleri sırasında çıkan olaylarda Madımak Oteli yanmış ve olayda 37 kişi hayatını kaybetmişti. O tarihten sonra çok sayıda kişi olayla ilgili yargılandı ve hapis cezaları aldı. Kamuoyuna Alevi-Sünni çatışması olarak lanse edilen olayın ardından bir grup, otelin utanç müzesi yapılması talebinde bulundu. Sivaslı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ise bu talebe sıcak bakmadı.

Son olarak Alevi Çalıştayı çalışmaları kapsamında Devlet Bakanı Faruk Çelik başkanlığında Sivas’ta bir toplantı yapıldı. Sivil topluk kuruluşu temsilcileri ile alevi dernek ve vakıf temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıda çoğunluk otelin kamulaştırılarak kütüphane yapılmasını istedi. Çoğunluğun kararı olarak toplantıda Madımak Oteli’nin alınarak çocuk kütüphanesi ve giriş katına da olayda ölenlerin isimlerinin yer alacağı bir köşe oluşturulmasına karar verildi.

Hemen harekete geçen Sivas İl Özel İdaresi, oteli kamulaştırmak için mülk sahipleriyle pazarlığa oturdu. Görüşmelerde fiyat uyuşmazlığı yaşandı ve olay mahkemeye intikal etti. Sivas Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen otel fiyatı tespit davasının ilk duruşmasında sonuç alınamadı ve mahkeme bugüne ertelendi. Bugün görülen ikici davada mahkeme heyeti, bilir kişinin otel bedeli olarak belirlediği kamulaştırma bedelini görüştü. İl Özel İdaresi ile otel sahiplerinin avukatlarının da hazır bulunduğu mahkeme, otelin 5 milyon 601 bin lira bedelle kamulaştırılmasına karar verildi. Otel sahipleri bu fiyata itiraz edeceklerini açıkladı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Kayhan, otelin resmen kamulaştırıldığını söyledi. Mahkeme kararı kendilerine ulaşır ulaşmaz oteli boşalttırabileceklerini belirten Kayhan, mahkeme karar metnini bekleyeceklerini sözlerine ekledi.

Bakan Faruk Çelik’in başkanlığında yapılan toplantıda alınan karar doğrultusunda Madımak Oteli boşaltıldıktan sonra çocuk kütüphanesi yapılması için yeni bir düzenlemeden geçirilecek. Otelin giriş katında ise bir anı köşesi oluşturulacak. Köşede, olay anlatılarak otel yangınında hayatını kaybedenlerin isimleri yer alacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Madımak Oteli, Madımak Oteli Fiyatı, Madımak Oteli Kamulaştırıldı, Mahmut Kayhan, Pir Sultan Abdal, Sivas katliamı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları