Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Limanlara 4 ayda 123 gemi geldi

21 Temmuz, 2009 | 12:35

Kuşadası Egeports Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, limanları, bu yılın ilk 4 ayı itibariyle 123 gemi ve 148 bin 762 yolcunun ziyaret ettiğini bildirdi.

Günay, ”Kruvaziyer turizminin geliştirilmesi açısından ayakbastı ücretlerinin düşürülmesi bakanlığımızca da uygun görülmekle birlikte, konunun rakibimiz ülkelerle uygulanan tarifeler de göz önünde bulundurularak Denizcilik Müsteşarlığı ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca değerlendirilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir. Belirlenen üst limitlerin düşürülmesiyle ilgili bir çalışma gündemde yer almamaktadır” dedi.

Denizcilik sektöründe kabotajda çalışan yük, yolcu, balıkçı, bilimsel araştırma gemileri, ticari yatlar ve hizmet araçlarına yönelik ÖTV’si indirilmiş yakıt uygulamasına 2004’te başlanıldığını anımsatan Günay, 2008 sonu itibariyle 309 milyon liralık ÖTV’nin tahsil edilmeyerek, sektöre destek sağlandığını vurguladı.

Limanlara gelen kruvaziyer yolcu gemisinin 2003’te 887’yken, geçen yıl yüzde 82’lik artışla bin 612’ye çıktığını belirten Günay, aynı yıllar için limanları ziyaret eden yolcu sayısının 581 bin 848’den, yüzde 275 artarak 1 milyon 605 bin 372’ye ulaştığını bildirdi.

Günay, ”2009 yılının ilk 4 ayı itibariyle 123 gemi ve 148 bin 762 yolcuya ulaşmış olup, kabotaj hattı yolcu taşımacılığının ve kruvaziyer yolcu taşımacılığının daha da geliştirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ertuğrul Günay, Kruvaziyer turizmi, Limanlar, Sektörel Turizm Haberleri, Türkiye Limanları,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları