Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Leyla Gencer’in ‘baba ocağı’ Yörük köyü turizme kazandırılacak

10 Mayıs, 2018 | 17:55

Leyla Gencer'in 'baba ocağı' Yörük köyü turizme kazandırılacak

10 yıl önce hayatını kaybeden, 20. yüzyılın önemli sopranoları arasında gösterilen Leyla Gencer’in baba ocağı Safranbolu’daki Yörük köyünün, turizmin önemli noktalarından biri haline getirilecek.

10 yıl önce hayatını kaybeden, 20. yüzyılın önemli sopranoları arasında gösterilen Leyla Gencer’in baba ocağı Safranbolu’daki Yörük köyünün, turizmin önemli noktalarından biri haline getirilecek.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Safranbolu’nun küçük bir maketi görünümünde bulunan ve dünyaca ünlü Türk soprano Leyla Gencer’in babası Safranbolulu Müslüman bir ailenin oğlu olan Hasanzade İbrahim Bey’in memleketi olan Yörük köyü, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1997’de Türk-Türkmen köyü oluşu ve tarihi yapılarının görkemi nedeniyle koruma altına alındı.

Safranbolu’daki Yörük köyünde 93 tescilli eser bulunurken her sene yerli ve yabacı turistin akınına uğruyor.

20. yüzyılın önemli sopranolarından biri olarak görülen,

Leyla Gencer’in ‘baba ocağı’ Yörük köyü turizme kazandırılacak

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer, Safranbolu’nun kültürün, tarihin, turizmin başkentlerinden birisi olduğunu belirtti.

Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olmasının önemine değinen Fatih Ürkmezer, “Safranbolu’da yaşayan, sanatın, kültürün oluşmasında emeği olan insanlar da var. Leyla Gencer de bir Safranbolulu.

Yörük köylü olarak sadece Safranbolu’da değil, hem Türkiye’de hem dünyada soprano olarak Türk sanatına, Türk kültürüne, opera sanatına yaptığı katkılar unutulmaz.

Biz Safranbolulular olarak da Leyla Gencer gibi hem kendi isminin hem ülkemizin ismini hem Safranbolu’nun ismini Türkiye ve dünyada duyuran biri olması dolayısıyla onunla hemşehri olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

“Daha önce baba evinin çatısı onarılmıştı”

Yörük köyünün sadece barındırdığı evleriyle tarihiyle değil Leyla Gencer gibi dünyaya mal olmuş bir sopranoya ev sahipliği yapmasıyla da güzel bir köy olduğunu aktaran kaymakam Ürkmezer, “Bizler de gerek kaymakamlık gerekse belediye olarak elbetteki Yörük köyünde yaşayan hemşehrilerimizle beraber Leyla Gencer’in isminin yaşatılması, onun anılarının korunması, Leyla Gencer gibi bir değerin Safranbolu’nun tanıtımına katkıda bulunmak için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz.

Daha önce baba evinin çatısı onarılmıştı. Kaymakamlık ve Özel İdare ile mutabık, sadece orayı değil, Yörük köyünün ayrı bir destinasyon olarak planlanmasında, Yörük köyünün evleri, tarihi dokunun yaşaması için çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışma içerisinde onu bütüncül bir yaklaşımla değerlendirmek istediğimizden Leyla Gencer’in meydanda bulunan büstü ve arkasında bulunan evi de o kapsamda turizme kazandırma çalışmalarımız devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Daha önce Leyla Gencer ile ilgili çeşitli etkinlikler yapıldığını hatırlatan Fatih Ürkmezer, opera ile klasik müzikle ilgili etkinlikler yapıldığını, budan sonra Leyla Gencer’le köprü oluşturarak Safranbolu’nun yurt içi ve dışında tanıtımına katkılarından mutlaka faydalanmak istediklerini sözlerine ekledi.

Leyla Gencer 10 Mayıs 2008’de vefat etti

Leyla Gencer, 10 Ekim 1928’de Polonezköy’de dünyaya geldi. Solistlik kariyerine 1950’de Ankara Devlet Tiyatrosu’nda, Cavalleria Rusticana eserindeki “Santuzza” rolüyle adım atan sanatçı, İtalya’da da ilk kez bu rolle seyirciyle buluştu. Gencer, zengin repertuvarı ve mükemmel tekniği sayesinde kısa zamanda dünya çapında tanınarak “La Diva Turca”, “La Gencer” ve “La Regina” olarak ün kazandı.

Milano, Roma, Napoli, Venedik, Viyana, Paris, San Francisco, Köln, Buenos Aires, Londra, Rio de Janerio, Bilbao, Chicago’da sahne alan sanatçı, Lucia, Norma, Lady Macbeth, Queen Elizabeth, Filoria Tosca, Lucrezia, Madam Butterfly, Alceste, Aida, Violetta ve Leonora’nın sesi oldu.

Kariyeri boyunca, 23 bestecinin 72 eserini repertuvarına alan sanatçı, konserlerini 1992’ye kadar sürdürdü. Sonraki yıllarda eğitimcilik kariyerine ağırlık vererek, genç sanatçıları yetiştiren Gencer, 10 Mayıs 2008’de hayata veda etti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ankara Devlet Tiyatrosu, Cavalleria Rusticana, Fatih Ürkmezer, Hasanzade İbrahim Bey, Leyla Gencer, Safranbolu, Safranbolu Kaymakamı, Soprano, UNESCO Dünya Miras Listesi, Yörük Köyü,

Turizm Yorumları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları