Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Levent Vadisi turizme kazandırılıyor

20 Temmuz, 2012 | 11:42

Malatya’nın Akçadağ ilçesi yakınlarında bulunan ve farklı jeolojik özellikleriyle dikkat çeken Levent Vadisi turizme kazandırılıyor.

Jeopark yapılması amacıyla valilik tarafından başlatılan envanter çalışması kapsamında, 28 kilometre uzunluğundaki vadide jeolojik anlamda önem taşıyan 26 ayrı yer tespit edildi.

Ayrıca vadiye hâkim bir noktada inşa edilen Türkiye’nin ilk doğal gözlem terasının büyük bölümü tamamlandı.

Vali Doç. Dr. Ulvi Saran, Levent Vadisi’nde 240 metre yükseklikteki bir kayanın üzerinde yapımı süren ve bitme aşamasına gelen gözlem terasında incelemelerde bulundu.

Vadinin turizme kazandırılması için yürütülen çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi veren saran, Levent Vadisi’nin hem topografik yapısı hem de manzarasıyla doğa harikası olduğunu söyledi.

Vadinin yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulabilecek, sahip olduğu jeolojik formasyonların niteliği itibariyle de bazı bilim adamlarının ilgisine konu olabilecek yer olduğunu belirten Saran, ”Vadinin iki yamacı çok dik kayalıklarla dolu. Bu kayalıkların ön cephelerinde sayısız mağara var. Öte yandan buralarda tarih öncesi dönemlerden bazı yerleşimlerin izlerine rastlıyoruz. Vadi tabanından 240 metre yükseklikte Türkiye’nin ilk seyir terasını inşa ediyoruz. Birkaç hafta gibi kısa bir sürede tamamlanacaktır. Seyir terasından vadi izlenmekle birlikte karşı kayalıklarda yer alan mağaralarda rahatlık görülebilmektedir.” dedi.

Vadinin yamaç paraşütü için de oldukça elverişli olduğunu vurgulayan saran, yamaç paraşütü yapılabilmesi için de çalışma yapacaklarını söyledi.

Saran, vadide kampçılık, izcilik gibi sporların da yaygınlaşması için çalışacaklarını ifade etti. 25 kilometre uzunluğundaki vadinin yürüyüş için de çok uygun olduğunu, vadide jeopark kurulması için çalışmalarının devam ettiğini anımsatan Saran, “Buradaki topografik yapının oluşumu ile ilgili verileri insanların izleyebilecekleri küçük bir müze de yapılmasını tasarlıyoruz. Bu faaliyetlerimizin yanı sıra kampçılık, izcilik, mağara keşfi gibi sportif amaçlı faaliyetlere de yer verilecektir. Ayrıca yapılacak olan bir atlayış kulesi ile de bungee jumping yapma imkânı bulunulabilecektir. Birkaç hafta içerisinde tamamlanacak olan seyir terası yanında kafeterya hizmete açmayı ve bölgemiz ekonomisine de katkı sağlamayı planlamaktayız.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Jeopark, Levent Vadisi, Levent Vadisi turizm, Malatya Akçadağ, Malatya Levent Vadisi, Turizm, Turizm Haberleri,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları