Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Levanten köşkü 14 yıl sonra yeniden restore ediliyor

08 Ağustos, 2011 | 10:31

İzmir’in Bornova ilçesinde Atatürk Kitaplığı olarak kullanılan tarihi köşk, belediye tarafından restore ediliyor.

Röleve ve restorasyon çalışması en son 1997 yılında yapılan ve levanten köşkünde geçen mayıs ayında başlanan çalışmaların, kısa sürede bitirilmesi hedefliyor. Yine kütüphane olarak hizmet verecek köşkte iç ve dış sıva raspası, zemin kat döşemesi yenilenmiş olacak. Temel etekleri de yalıtım yapılmak üzere açıldı.

İngiliz mimar Clark tarafından 1880 yılında inşa edilen köşk, yakın geçmişte Belhomme ailesinden gelen ve UNESCO’da görev yapan Helene Armand tarafından restore ettirildi.

Gösterişli bir dış cepheye ve girişte muhteşem kolonlara sahip binanın ilk röleve ve restorasyonu 1997’de yapıldı.

Bornova’da levanten köşklerinin çok olduğunu ve bunların korunması için bakım gerektiğini belirten Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, “Atatürk Kitaplığımız, tüm ilçe yurttaşlarımızın yararlandığı bir köşk. Eski levanten köşkümüz daha önce bakıma girmiş ancak en son röleve ve restorasyon çalışması 14 yıl önce yapılmış. Vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek için yeniden bakım çalışmalarına başladık. Köşk, çalışmalar bittikten sonra kütüphane olarak daha aktif şekilde hizmet verecek.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Atatürk Kitaplığı, İzmir Bornova, İzmir Levanten köşkü, Kamil Okyay Sındır, Levanten köşkü, Levanten Köşkü Atatürk Kitaplığı, Levanten köşkü restore, Levanten köşkü restore ediliyor,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları