Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Latin Amerika ve Karayipler Topluluğu Zirvesi Küba’da

30 Ocak, 2014 | 12:05

Fidel Castro

Latin Amerika ve Karayipler Topluluğu’nun (CELAC) 2. zirvesi Küba’nın başkenti Havana’da yapılıyor. Devlet başkanları, Küba Devrim Lideri Fidel Castro’yu ziyaret etti.

CELAC zirvesine 33 ülkenin devlet başkanı ve temsilcilerinin yanı sıra gözlemci olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun katılıyor. Zirvenin açılışını yapan 82 yaşındaki Küba Devlet Başkanı Raul Castro, konuşmasında, ortak siyasi alanın oluşturulmasının bölge için esas olduğunu vurguladı.

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega da ”Bugün, Küba, Amerikamızın başkenti” ifadesini kullandı.

Katılımcıların bugün ”Havana Bildirisi”sini kabul etmesi bekleniyor. Bildiri, Latin Amerika’da ”barış bölgesi”, yoksulluk, gıda güvenliği, tarımın geliştirilmesi, teknik ve bilim alanlarında işbirliği, ekonomik ve finansal entegrasyon gibi yaklaşık 80 konu başlığını kapsıyor.

Bu arada, zirveye katılan liderler eski Küba lideri Fidel Castro’yu da ziyaret etti.

Öte yandan Ban Ki-mun da Fidel Castor ile bir görüşme yaptı. BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, 55 dakika süren görüşmede Suriye, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki gelişmeler ele alındı. Görüşmede ayrıca gıda güvenliği, nükleer silahlanma, binyıl kalkınma hedefleri, sürdürülebilir kalkınma ve iklim değişikliği konuları da gündeme geldi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD, Amerika, Arjantin, Avrupa, Avrupa Birliği, Ban Ki-mun, CELAC, celac küba, Dominik Cumhuriyeti, Fidel Castro, fidel castro celac, Havana, Hugo Chavez, Küba, Küba Haberleri, küba havana CELAC, Latin Amerika, latin amerika ve karayipler,

Turizm Yorumları

 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları