Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Laodikya, Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday oldu

30 Ocak, 2013 | 11:00

Laodikya, Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday oldu Denizli Belediyesi kazı çalışmalarını finanse ettiği Laodikya Antik Kenti’nin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için başvuru yaptı.

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Laodikya’nın Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmasını için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın istediği belgelerin hazırlandığını, Laodikya’nın en güçlü adaylardan biri olduğunu söyledi.

Seleikos Kralı 2’nci Antiakos’un eşi Laodike adına M.Ö. 3’üncü yüzyılda kurduğu, İncil’de de adı geçen 7 kutsal kiliseden birisinin yer aldığı, Anadolu’daki 4 hamam yapısı, iki tiyatrosu ve en büyük stadyumu olan tek antik kent olan Laodikya’nın UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için çalışmalar başlatıldı. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) başkanlığında 10 yıldır kazı çalışmaları süren, 2008 yılında Türkiye’de ilk kez düzenlenen bir protokolle işletmesi Denizli Belediyesi’ne devredilen antik Laodikya kentinin listeye alınması için gerekli belgeler hazırlandı ve bakanlığa gönderildi.

Başkan Zolan, “Pamukkale’den sonra ilimizin ikinci bir değerin Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alması bizi gururlandırır. Bu amaçla biz gerekli hazırlıklarımızı yaptık ve Laodikya’nın Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmasını için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın istediği belgeleri hazırlandık, gönderdik. Laodikya en güçlü adaylardan biri. Denizli Belediyesi’nin Laodikya Türkiye’de ilk kez bakanlıkla yapılan protokolle işletmesi bir belediyeye devredilen antik kenttir. Denizli Belediyesi ile bakanlık arasında yapılan protokolün ardından Laodikya’da kazı çalışmaları 3 aydan 12 aya çıktı. Dört yıl içinde antik kentteki kazı ve restorasyon çalışmalarında büyük aşama kaydedildi. Laodikya’yı geçen yıl 300 bin turist ziyaret etti. Bu yıl bu sayının 1.5 milyona ulaşmasını hedefliyoruz.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
denizli, Denizli Belediyesi, Denizli Belediyesi haberleri, Dünya Kültür Mirası Listesi, Dünya Kültür Mirası Listesi adayları, Laodikya, Laodikya antik kenti, Laodikya Dünya Kültür Mirası Listesi, Laodikya haberleri, Laodikya UNESCO, UNESCO,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları