Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kuşdili İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası

23 Nisan, 2011 | 16:45

Kuşdili İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2012 yılı “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” aday listesini belirledi. Giresun Çanakçı Kaymakamlığı tarafından Kültür Bakanlığı’na sunulan Kuş Dili (ıslıkla konuşma) Projesi, bakanlık tarafından yapılan değerlendirme sonucu UNESCO ‘İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası’ aday listesinde yer aldı.

Giresun Çanakçı ilçesinde olduğu gibi İspanya ‘nın Kanarya Adalarında da konuşulan ‘kuş dili’(ıslık dili) 2010 yılında UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine alınmıştı.

Çanakçı Kaymakamı Murat Eren ‘Kuş Dili’nin Giresun ve Çanakçı ilçesinin tanıtımında son derece önemli bir katkı sağlayacağına inandığını belirtti. Eren, “Bu çalışma Giresun’a yani bu yöreye mal olacak. Böylece Giresun’da Çanakçı’da Kuşköy’de turizm canlanacak ve buranın ekonomisine katkı sağlayacak. DOKAP’a sunduğumuz 740 bin TL değerindeki projemiz geçtiği taktirde ilçemize çok büyük turizm potansiyeli sağlanacak. Bu kapsamda Karabörk Beldesi’nde turistlere yönelik konaklama yeri yapacağız. Karabörk Kuşköy arasındaki yol için şu anda 300 bin lira hazır, o yol tamamlanacak.” dedi.

Kuşdilini öğretmek için çalışmalar yapacaklarını dile getiren Kaymakam Eren, “Kuşdili kursları açarak usta öğreticilerle bu dili gelecek nesillere miras bırakmalıyız. Aksi takdirde bu dilde diğer ülkelerdeki benzerlerinin akıbetine uğrayıp kaybolur gider. Festivalde mutlaka sempozyumlar düzenleyerek ilim adamlarına bu dilimizin özelliklerini anlatacağız. 29 Mayıs tarihinde yapılması düşünülen festival için görev bölümü yaparak görkemli bir festival düzenleyeceğiz. Bu gün yöre halkı tarafından bilinen Kuşköyü tüm dünya öğrenecek.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çanakçı Kaymakamı Murat Eren, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası, ıslıkla konuşma, Kanarya Adaları, Kanarya Adaları Kuşdili, Kültürel Miras, Kültürel Mirası, Kuşdili insanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası, Kuşdili Kültürel Mirası, UNESCO, UNESCO Kültürel Miras Listesi,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları