Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kuşadası’na 11 bin 200 turist geldi

16 Ekim, 2009 | 10:13

Kuşadası Turist Ege Ports Kuşadası Limanı’na 4 büyük gemiyle gelen 11 bin 200 yolcu ve 3 bin 500 mürettebat giriş yaptı.

Limana yanaşan Malta bandıralı ”Celebrity Equinox”, ”Celebrity Solstice”, ”Empress” ve İngiliz bayraklı ”Artemis”ten inen Amerikalı ve İngiliz yolcuların bir kısmı Efes ve Meryemana Evi turuna çıktı, diğerleri ise ilçe merkezini gezdi.

Dünyanın en büyük yolcu gemileri arasında sayılan ”Celebrity Equinox” ve ”Celebrity Solstice”in limanda bu yıl ikinci kez yan yana gelmeleri, güzel bir görüntü oluşturdu.

Turistlerin bir çoğu, gemileri arka plana alarak fotoğraf çektirdi.

Ege Liman İşletmeleri AŞ (Ege Ports) Genel Müdürü Aziz Güngör, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuşadası Limanı’na 2009 sezonunun başladığı günden beri 540 gemi seferi ile 561 bin 337 yolcunun geldiğini belirterek, ”Kruvaziyer turizminde liman işletmecisi olarak dünya limanları arasında lider kuruluş haline gelmeyi hedefliyoruz” dedi.

Kuşadası Limanı’nın 37 kruvaziyer firmasına hizmet verdiğini ifade eden Güngör, şunları kaydetti:

”Kuşadası Limanı’nı özelleştirildikten sonra operasyonel ve güvenli bir liman haline getirerek, önemli başarılara imza attık. Ege Ports, Lloyd’s List Türkiye Denizcilik Ödülleri’nde ‘Yılın Turistik Yolcu Limanı’ olarak seçilirken, 2008 yılında Altın Çıpa ve Skalite ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca Uluslararası Kruvaziyer İşletmecileri Birliği’nce ‘Dünyanın En Güvenli Limanı’ ödülünü aldı. Kuşadası Limanı’na işletmeci olarak yatırımlarımız devam edecek. Amacımız sektörde her zaman rekabet içinde kalarak, en iyi yolcu limanı özelliğimizi korumak.”

Güngör, daha fazla gemi ağırlayabilmek için üçüncü iskeleye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bu konudaki yatırım için bütün hazırlıkların tamamlandığını ve yasal onay sürecine girildiğini bildiren Güngör, üçüncü iskele tamamlandığında günlük yolcu kapasitesinin en az 6 büyük yolcu gemisiyle 20 bine çıkacağını kaydetti.

Türkiye limanlarına gelen birçok geminin acenteliğini yapan İstanbul Denizcilik Şirketi’nin yetkilisi İrfan Tuncay ise Kuşadası Ege Ports Limanı’nın ülkenin en önemli kruvaziyer limanlarından olduğunu, Ege ve Akdeniz çanağında kruvaziyer destinasyonlarındaki ilk 40 limanda 4. sırada yer aldığını ifade etti.

Kuşadası’na gelmek isteyen firma sayısında artış olduğunu vurgulayan Tuncay, ”Bu artışta ilk sebep Efes-Meryemana turu ve Pirene gibi destinasyon alanlarının önemi. İkinci sırada da limanın hizmet kalitesinin en üst seviyede olması bulunuyor. Genel olarak sektörel bir daralma yaşanırken biz yatırımlarımızla bu daralmayı aşmaya çalışıyoruz” dedi.

Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan da limanın son 6 yılda büyük yol kat ederek Akdeniz turuna çıkan gemilerin uğrak noktalarından biri durumuna geldiğini bildirdi.

Limanın, Türkiye’nin yurt dışına açılan kapısı olduğunu ifade eden Akdoğan, şunları kaydetti:

”Küresel krize rağmen gemi trafiğinde azalma olmadan sezonu tamamlamak üzereyiz. Kasım sonuna kadar sürecek liman trafiğiyle en azından halı, kuyum ve hediyelik eşya satan işletmeler ile gıda sektöründe hizmet veren üyelerimizin sezon sonuna kadar iş yapması imkanı sağlanacak.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Altın Çıpa, Denizcilik Ödülleri, Dünyanın En Güvenli Limanı, Ege Liman İşletmeleri, Genel Müdürü Aziz Güngör, Kruvaziyer Firması, Kruvaziyer İşletmecileri Birliği, Kuşadası, Kuşadası Belediye Başkanlığı, Kuşadası Haberleri, Kuşadası Limanı, Kuşadası Limanı Haberleri, Kuşadası Otelleri, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı, Kuşadası Turist, Serdar Akdoğan, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, Yılın Turistik Yolcu Limanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları