Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Küresel havacılık sektörü 8.9 milyar dolar kar edecek

22 Eylül, 2010 | 09:37

Küresel havacılık sektörünün bu yıl 8.9 milyar dolar kar etmesi bekleniyor. Uluslararası Hava Taşımacılık Derneği (IATA), bu kar miktarını geçen Haziran’da 2.5 milyar dolar olarak açıklamıştı.

IATA tarafından yapılan yazılı açıklamada, kısa dönemdeki olumlu gelişmede artan talep ve disipline edilmiş kapasite yönetiminin etkili olduğu ifade edildi. Buna rağmen dernek yetkilileri uzun vadeli küresel tahminlerin olumlu olmadığını ve kar miktarının 2011’de 5.3 milyar dolara düşmesinin tahmin edildiğini açıkladı. Müşteri güveninin Avrupa ve Kuzey Amerika’da düşmeye devam ettiği de hatırlatıldı.

Raporda, gelişmiş pazarların aksine Ortadoğulu havayollarının karlarının 2011’de 100 milyon dolardan 400 milyon dolara çıkacağı tahmin edildi. IATA’ya göre güçlü yerel ekonomiler bölge havayollarını olumlu etkilerken havayollarının uzun mesafeli yolculuklardan aldığı pay da artış gösterdi. Ortadoğu’nun en gelişmiş havacılık sektörüne sahip Birleşik Arap Emirlikleri, dün yaptığı açıklamada ülkedeki hava trafiğinin yüzde 8.7 arttığını kaydetmişti.

IATA yetkilisi Giovanni Bisignani, bu yılki toparlanmanın beklenenden daha hızlı olduğunu fakat kutlamak için de herhangi bir sebep olmadığını söyledi. Bisignani, endüstrinin 240 milyar dolarlık borç içinde bulunduğunu, hükümetlerin desteğinin azaldığını, işsizliğin yüksek olduğunu ve iş güveninin de zayıfladığını hatırlattı.

IATA’nın tahminlerine göre seyahat ve kargo piyasaları Asya, Ortadoğu ve Güney Amerika’da daha güçlü olmaya devam edecek ve petrol fiyatları varil başına 79 dolar civarında seyredecek. Avrupalı havayollarının zararı 2.8 milyar dolardan 1.3 milyar dolara düşecek ve Avrupa, dünyada havacılıkta zarar eden tek bölge olmayı sürdürecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Asya, Giovanni Bisignani, IATA, IATA Acenteler, IATA yetkilisi Giovanni Bisignani, Küresel havacılık sektörü, Ortadoğu ve Güney Amerika, Ortadoğulu havayolları,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları