Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kurban Bayramı’nda Vizesiz Gidilebilecek 5 Şehir

19 Temmuz, 2018 | 14:32

Kurban Bayramı'nda Vizesiz Gidilebilecek 5 Şehir

Kurban Bayramı’na az bir süre kala 9 günlük tatilini yurt dışında geçirmek isteyenler de arayışa geçti. Uzun bir tatil düşünmeyen ve bunun için de yakın destinasyonlar tercih edenlere ‘Kurban Bayramı’nda Vizesiz Gidilebilecek 5 Şehir’i sizler için araştırdık.

Türk vatandaşlarından yapacakları turistik gezi için vize istemeyen, kapıda kolaylıkla vize veren veya online vize uygulayan ülkeler içinde yakınlığı ile daha cazip olan Avrupa’daki 5 şehri sizler için araştırdık.

Kurban Bayramı’nda Vizesiz Gidilebilecek 5 Şehir

Türk vatandaşlarından 30-90 gün arası turistik gezi için vize istemeyen 89 ülke bulunmakta. Bununla birlikte sınır kapısında kolaylıkla vize veren 15 ülke ve online vize uygulamasına geçen 9 ülke bulunuyor.

İşte doğası, sanatı, tarihi yerleri ve eğlenceli gece hayatıyla turistlerin gözdesi olan ve vizesiz gidebileceğiniz 5 şehir.

Ukrayna'nın Bodrum'u Odessa

Ukrayna’nın Bodrum’u: Odessa

Son yıllarda özellikle Türk turistlerin akınına uğrayan Ukrayna, turistlik yerleri ile dikkat çekiyor. Bunlardan biri de Odessa. Eğer tatilinizde deniz, kum, güneş üçlemesine tarih, kültür ve eğlence de eklemek isterseniz Odessa tam size göre bir yer.

Ukrayna‘nın Karadeniz’e bakan en büyük liman şehirlerinden olan Odessa’da ünlü şair ve ressam Taras Grigoroviç Şevçenko’nun adı verilen antik surlarla çevrili sokaklarda gezinti yapmak size iyi gelecektir.

Odessa Potemkin Merdivenleri ile ünlü

Turistleri tarihi ve mimarisiyle oldukça etkileyen Opera ve Bale Tiyatrosu, Deribasovskaya Sokağı ve ayrıca Odessa’nın en önemli simgelerinden olan Potemkin Merdivenleri’ni mutlaka görmeniz gerekir.

Ukrayna’nın bu güzel şehrinde ayrıca çok önemli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Odessa’ya 4 saatlik uzaklıkta bulunan ve dünyanın en büyük labirentlerinden biri sayılan Catacombs Turu, hayatınız boyunca size unutamayacağınız güzellikte anılar yaşatacaktır.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Ukrayna Turları sizi bekliyor.

Ukrayna’nın bu güzel kentinde ayrıca Odessa Limanı, Duke de Richelieu Anıtı, Primorski Bulvarı, Puşkin Müzesi, Odessa Fine Arts Museum, Odessa Şehir Bahçesi, Sabornaya Kilisesi, Privoz Pazarı, Museum Of Modern Art, Dolphinarium Nemo, Langeron Beach ve Otrada Beach ile birlikte Arkadia Plajı görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir.

Odessa İbiza Beach Club turistlerin gözdesi

Odessa’da gece hayatı ise ülkenin en meşhurlarındandır. Oldukça çılgın geçen beach partiler, sabahın erken saatlerine kadar devam eder. Kaliteli mekanların bulunduğu Odessa’da Türkiye’nin Bodrum’u diye adlandırılabilir.

Gündüz beach olarak hizmet veren gece ise tam bir şov mekanına dönen İbiza Beach Club Odessa’nın en çok tercih edilen eğlence yeridir. Hemen her gece konser veya partinin olduğu İbiza Beach Club’ın dışında Itaka ve Bono da kentin önemli eğlence mekanları arasında.

Belgrad Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktadadır

Belgrad’ın ünlü Cevapcici kebabını mutlaka tadın

Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad son zamanlarda Türk tatilcilerin sık tercih ettiği yurt dışı tercihleri arasına girdi.

Kurban Bayramı’nda vizesiz gidilebilecek yerler arasında olan Belgrad Türkiye’ye yakınlığı, vize kolaylı, konaklamanın ucuz olması gibi nedenlerden ötürü Türk turistlerce oldukça tercih edilmekte.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Belgrad Festivali Turları sizi bekliyor.

Tarih boyunca birçok savaşa tanık olan, birçok kez yıkılıp yeniden inşa edilen Sırbistan, son yıllarda turistlerin akınına uğramakta. Özellikle başkent Belgrad tarihi yerleri, doğal güzellikleri ve gece hayatının çeşitliliği ile turistlerin ilgisini çekmekte.

Belgrad'ın dünyanın en ünlü Aziz Sava Katedrali

Sokaklarını şenlendiren müzisyenleri, birbirinden güzel kafeleri ile turistlerin dikkati çeken Belgrad’da gezilecek yerler arasında Sırbistan Kalesi, dünyanın en ünlü kiliselerinden Aziz Sava Katedrali’ni, Meclis Binası, Eski Sarayı ve Nikola Tesla Müzesi sayılabilir.

Ayrıca Tuna ve Sava Nehirlerinin kesiştiği noktada bulunan Belgrad’ı tekne turuyla dolaşarak keşfetmek de oldukça keyifli olacaktır. Sava yakasındaki Ada Ciganlija ise bisiklet ve yürüyüş yapanların uğrak yerlerindendir.

Belgrad'ın ünlü Cevapcici kebabını mutlaka tadın

Belgrad’da ayrıca Knez Mihailova Caddesi, Terazije Meydanı, şehrin tek cami olan Bayraklı Camii ve Belgrad’ın Bohem mahallesi Skadarlija da gezilecek yerler arasındadır.

Belgrad’ın kuzey bölgesinin sütü ve peynirleri, oldukça meşhurdur. Kentin yöresel yemekleri arasında bulunan ve fasulyeden yapılan prebranas, jagnjeca çorbası bulunmakta. Sırbistan’ın meşhur kebabı Cevapcici de mutlak tadılması gereken lezzetlerin başında geliyor.

Türk turistlerin akınına uğrayan şehir: Saraybosna

Türk turistlerin akınına uğrayan şehir: Saraybosna

İşte burası tam size göre. Türk vatandaşların Avrupa’da görmeyi en çok istediği şehirler arasında Saraybosna hiç kuşkusuz ilk sırada gelmekte. Öyle ki Saraybosna dünyada en çok ziyaret edilen ilk 10 şehir arasında bulunuyor.

Doğası, lezzetli yemekleri, tarihinin yanı sıra Türk kültürün izlerini taşıyan bu tarihi şehir, Roma, Bizans ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış.

Yakın geçmişte büyük acılar yaşayan Saraybosna, geçmişin izlerini taşımakta. Ancak kent sanki küllerinden doğarak yeniden eski canlı günlerine dönmüş.

Eski Şehir olarak bilinen Bashcharshiya

Bosna-Hersek’in bu muhteşem kenti Saraybosna, Avrupa’nın Kudüs’ü olarak bilinirken, hayranlık uyandıran, mimarinin en güzel örneklerini taşıyan cami, kilise ve sinagogları ile turistlerin büyük ilgisini çekmekte. Şehrin gezilmesi gereken yerleri arasında özellikle Eski Şehir olarak bilinen Bashcharshiya ve el işçiliği ile ünlü Kazandziluk sayılabilir.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Dubrovnik – Saraybosna Turları sizi bekliyor.

Kentte ayrıca Başçarşı, Sebil, Gazi Hüsrev Bey Camii, Latin Köprüsü, Umut Tüneli, Saraybosna Müzesi, Hünkar Camii, Bosna Hersek Ulusal Müzesi, günümüze kadar gelen tek pan olan Morica Han, Svrzo’nun Evi, Ali Paşa Cami, Bakırcılar Çarşısı, Paris’teki Notre Dame Katedrali’nden esinlenilerek yapılmış olan İsa’nın Yüce Kalbi Katedrali veya Katedrala Srca Isusova yani Saraybosna Katedrali, Eski Ortodoks Kilisesi ve Müzesi, İnat Evi, Osmanlı Kalesi ve Sonsuz Ateş (Vjecna Vatra) mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Saraybosna Başxçarşı'da Cevabi yemeden dönmeyin

Mutlaka uğramanız gereken Başçarşı’da Türkiye’de de oldukça meşhur olan ünlü Boşnak Böreği, Boşnak Köftesi, Pita ve Cevapi’nin tadına bakabileceğiniz oldukça güzel mekanlar da bulunmakta.

Ekonomik kent Üsküp

Ekonomik kent Üsküp

Son günlerde adı Yunanistan ile tartışma konusu olan Makedonya, Türkiye’ye yakınlığı nedeniyle oldukça revaçta. Kurban Bayramı’nda vizesiz gidilebilecek yerler arasında olan Makedonya’nın ünlü şehri Üsküp, ekonomik oluşuyla da dikkat çekiyor.

Vardar Nehri’nin yatağına kurulan kentin tarihi neolitik döneme kadar uzanmakta. Oldukça sıcakkanlı ve güler yüzlü insanlarının yanı sıra eğlenceli gece hayatıyla da turistlerin ilgisini çeken Üsküp vize uygulamadığından ötürü Kurban Bayramı’nda görülebilecek gereken destinasyonlardan biri.

Üsküp Rahibe Terasa Evi

Kentte gezilebilecek çok sayıda yer bulunmakta. Bunların başlıcaları arasında, Makedonya Takı, Rahibe Teresa Evi, şehrin merkezinde bulunan Büyük İskender Heykeli, eski çarşı, Art Bridge, Üsküp Çarşısı, Muratpaşa Camisi, Milenyum Haçı, Sulu Han, Kapan Han ve Taş Köprü olarak öne çıkmakta.

Makedonya’nın küçük ama şirin kenti Üsküp’ün manzarası seyretmek isterseniz, teleferikle ulaşımın sağlandığı Vodno Dağı’nın zirvesindeki Milenyum Haçı’na çıkmalısınız. Ayrıca Matka Kanyonu da olağanüstü güzelliğiyle Üsküp’e gelen turistleri büyülemekte.

Üsküp Makedonya Pleskavitsa köftesini mutlaka tatın

Üsküp’ün lezzetleri arasında Güveçte Kuru Fasulye olan tavce gravce, Üsküp köftesi, bir balkan salatası olan shopska, içine peynir konarak yapılan ve oldukça büyük olan Pleskavitsa köftesi, kaymaklı acıbadem kurabiyesi bulunmakta. Ayrıca ülkeye has armut gazozu, ile ünlü boğma rakısı Rakija’yı da deneyebilirsiniz.

Sakin bir tatil için Tiflis

Sakin bir tatil için Tiflis

Son yıllarda turizm sektöründe adını duyurmaya başlayan Gürcistan’ın başkenti Tİflis, Kurban Bayramı’nda vizesiz gidilebilecek yerler arasında yer almakta. Kura Irmağı’nın iki yanında uzanan kent olan Tiflis, diğer şehirlerden biraz daha farklı bir destinasyon.

Tatilcilere çok fazla renkli bir gece hayatı vaat etmeyen Tiflis’te doğa, tarih ve sakinlik arayanlar için birebir. Özellikle kaplıcaları ve kükürt banyoları ile nam salan kentin en hareketli noktası ise kiliselerin ve insanı büyüleyen binaların bulunduğu Rustaveli Caddesi.

Gürcistan Tİflis yemekleri

Tiflis’in Shardeni Caddesi ise kafeleri, sanat galerileri ve restoranlarıyla modern hayattan bir kesit sunmakta. Gürcistan’ın önemli kenti Tiflis’te yemek konusunda ise parantez açmak gerekir.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Gürcistan-Tiflis Turları sizi bekliyor.

Tiflis, pideleri, mantısı, et yemekleri, ekşili lahanası ile kente gelen turistlere yalnızca tarihiyle değil, eşsiz lezzetleriyle de en güzel şekilde ev sahipliği yapıyor.

Tiflis gezilecek yerler Marjanishvili

Kentte ayrıca Marjanishvili Meydanı, Gürcistan Ulusal Müzesi, Özgürlük Meydanı, Eski Tiflis, Gabriadze Theatre, Mtatsminda Park, Güzel Sanatlar Müzesi, Kartlis Deda, Narikala Kalesi, Sülfür Banyoları, Abanotubani Şelalesi, Cuma Cami, Metekhi Kilisesi, St. Abo Kilisesi, Kura Nehri, Sameba Katedrali ve Agmashenebeli Bulvarı görülmesi gereken yerler arasında yer almakta.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aziz Sava Katedrali, Başçarşı, Belgrad, Bosna Hersek, Cevapcici, Duke de Richelieu Anıtı, Gazi Hüsrev Bey Camii, Gürcistan, İbiza Beach Club, Katedrala Srca Isusova, Kurban Bayramı, Makedonya, Marjanishvili Meydanı, Odessa, Odessa Fine Arts Museum, Primorski Bulvarı, Puşkin Müzesi, Saraybosna, Sebil, Sırbistan, Terazije Meydanı, Tiflis, Ukrayna, Üsküp, Vizesiz şehirler,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları