Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kültür veTurizm Bakanlığı, yerel sanatçıları belirleyip UNESCO’ya önerecek

22 Ekim, 2010 | 16:52

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ülke genelindeki Türk Halk Müziği sanatçılarını belirleyip UNESCO’nun kültür mirası listesine teklif edecek.

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı iki personel, Kültür ve Turizm il müdürlüklerini gezerek yerel sanatçıları belirliyor. Bakanlık, tespit edilenlere “yerel sanatçı kartı” verecek.

Bakanlık folklor araştırmacısı Tanju Ozanoğlu ve kameraman İrfan Saatçi, Manisa Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü binasında yerel sanatçıları dinledi. İl Müdürü Erdinç Karaköse, bu çalışmayla halk kültürü anlamında türküler başta olmak üzere ezgiler, diğer müzik alanlarında da halk çalgıları ve icracılarını kayıt altına almayı amaçladıklarını söyledi. Gelecek kuşaklara bırakılması adına bu çalışmanın önemli olduğunu belirten Karaköse, “Bakanlık tarafından iki uzman arkadaşımız çalışmayı yürütülüyor. Manisa’da, halk çalgıcıları ve icracıları tespit edecekler.

Bunu bir yaşam kültürü haline getirmiş insanların tespiti ve kayıt altına alınmasıyla ilgili çalışma yapıyoruz. Yerel sanatçı kartı alanlar bakanlığımızın etkinliklerine davet edilebiliyor, maddi destekler sağlanıyor.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İrfan Saatçi, Kültür veTurizm, Kültür veTurizm Bakanlığı, Kültür veTurizm Bakanlığı Haberleri, Kültür veTurizm Bakanlığı UNESCO, Manisa Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Tanju Ozanoğlu, Turizm Gazetesi, Türk Halk Müziği,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları