Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yeni portal

02 Nisan, 2013 | 14:22

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yeni portal Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Türkiye`nin doğal, kültürel ve tarihi değerlerini ortaya çıkarmak, dünyaya tanıtmak amacıyla kurumsal kültür portalı hazırlanıyor.

Test aşamasında olan ve 81 ilden toplanan güncel verilerin yer alacağı portalda, yöresel yemeklerden tarihi ve turistik mekanlara, geleneklerden şivelere kadar ayrıntılı bilgiler bulunacak.

Sitede şu ana kadar en fazla tıklanan yöresel yemek, Karaman’ın meşhur lezzeti Calla oldu.

Yapımı tamamlandığında 5 farklı dilde hizmet verecek portalı ziyaret edenler, e-ticaret modülü sayesinde Türkiye’nin her iline özgü ürünlere sahip olabilecek.

Aynı zamanda gelecek kuşaklara bırakılacak görsel ve yazılı bir kaynak niteliğindeki portaldan 81 ilin yöresel lezzetleri ve bu lezzetlerin tarifleri, konaklama mekanları, doğal ve tarihi alanlar, yörelerin ünlü isimleri, halkın şivesi, maniler, giyim-kuşam, halk oyunları, doğum, yörenin Bayram, ölüm gibi ritüeller öğrenilebilecek.

Ayrıca ziyaretçiler, kentlerde sivil toplum kuruluşlarıyla kurumların düzenlediği kültürel ve sanatsal etkinlikleri bu siteden takip ederek bilgi sahibi olabilecek.

Farklı dillerde yapılacak yayın ve doğru kaynaklarca hazırlanacak veriler sayesinde, bölge halkına büyük bir ekonomik getirisinin olması planlanan portalın, turizm rakamlarına da katkı sağlaması bekleniyor.

Portalda, hem Balkanlardan hem de Ortadoğu’dan esintiler taşıyan Türk mutfağına özgü yemeklerin yapılışı ustalarınca anlatılıyor.

Sitede, şu ana kadar en çok merak edilen ve tıklanan Kastamonu yöresine ait hindi eti ve cevizle yapılan “banduma”, Çorum’un İskilip ilçesine özgü, düğünlerde ‘dolma’ adı verilen aşçılar tarafından hazırlanan, ilçedeki bazı işletmeler tarafından da her gün hazırlanarak müşterilere sunulan “İskilip dolması” ve Karaman’ın geleneksel yemeği, lezzetini toprak güveçten alan, kuzu eti ve patlıcanın buluşması “calla” oldu.

Şu anda sadece Türkçe ve İngilizce hizmet veren Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kurumsal turizm portalını, kısa süre önce yapımına başlanmasına rağmen 300 bine yakın kişi ziyaret etti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Karaman, Karaman calla, Karaman yemekleri, Kastamonu, Kastamonu yemekleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı portal, Turizm Bakanlığı, Turizm Bakanlığı yeni portal, turizm portalı, Türk mutfağı, Türk mutfağı yemekleri,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları