Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy: Turkey gidecek, Turkish gelecek!

11 Ekim, 2018 | 10:27

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy: Turkey gidecek, Turkish gelecek!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy: Turkey gidecek, Turkish gelecek. Bakan Mehmet Ersoy, Türkiye’yi tanıtımda radikal değişikliklere gitme kararı aldıklarını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türk Hava Yolları ile imzaladığı Direkt Turizm Hamlesi imza töreninde açıklamalarda bulunan bakan Mehmet Ersoy, turizm cazibe merkezlerinin eskiden fuarlarda tanıtıldığını ancak iletişim ve teknolojideki gelişme sonrası paradigmanın değiştiğini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy: Turkey gidecek, Turkish gelecek!

Tanıtımda klasikleşmiş yöntemlerden vazgeçeceklerini belirten bakan Ersoy, “Teknolojiyi, yeni iletişim araçlarını ön planda tuttuğumuz, yapay zekalarla hedef kitleleri belirleyip, nokta atışı yaptığımız yeni bir tanıtım politikasıyla ilgili hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Çok yakında bununla da ilgili detaylı tanıtım politikamızı da devreye alacağız.

Ayrıca yıl sonuna kadar yeni bir tanıtım sloganıyla yeni bir tanıtım programıyla ve yeni bir ajansla tekrar tanıtım operasyonuna başlıyoruz. Burada da ciddi bir değişikliğe gitmek istiyoruz. Bundan sonra ‘Turkey’ yerine ‘Turkish’ olsun diyoruz. Turkish hotels, Turkish destinations… Turkish’in ön planda olduğu yeni bir tanıtım projesiyle Türkiye’yi tekrar turizm alanında atılımlar yaparak devreye almaya çalışıyoruz.” dedi.

“Turizm beldelerinin Charter destinasyonu algısını değiştireceğiz”

Nitelikli turizm için en önemli konulardan birisinin de ulaşım olduğununun altını çizen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Maalesef Türkiye’de tatil bölgesi dendiği zaman, dünya genelinde charter destination, ağırlıklı olarak charter operasyonlarının yapıldığı turizm beldeleriyle biz ünlenmiş durumdayız. Ancak nitelikli turist açıkçası öncelikli olarak tarifeli seferlerle ve business class ile gitmek istiyor.

Biz de bakanlık olarak THY’ye bu bağlamda, uçtukları noktalarda ciddi tanıtım desteği vereceğiz. Çünkü önemli olan bu hatları açmak değil, açılmış bu hatların dolu ve karlı bir şekilde uçmasını sağlamak. İhtiyatlı olarak belirlediğimiz 143 frekans sayısını aslında biz misliyle arttırmak istiyoruz. Bunlar ihtiyatlı sayılar. Bunları biz 200-300’lü rakamlara getirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

THY tanıtımın merkezinde olacak

Türk Hava Yolları’nın dünyada en yaygın destinasyona uçan, en başarılı tanıtımlar yapan kuruluş olduğunu ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, tanıtımın merkezine THY’yi koymayı düşündüklerini açıkladı.

“THY ile ortak uçacağımız destinasyonlarda iş birliği ve aynı politikalarla bir tanıtım yapacağız. Bu hem bütçelerin daha verimli kullanılması hem çok seslilikten aynı hedefe konsantre olmuş tek sesli bir pazarlama anlayışını da yerine getirecek.” açıklamasını yapan bakan Mehmet Ersoy, şu noktaların altını çizdi:

“Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Bey ile de görüştüm. Türkiye genelinde, dünyada tanıtım yapan belli başlı kurumlarımız var. Bunları da bir koordinasyon altında Turizm Bakanlığı olsun, Dışişleri Bakanlığı olsun, ilgili bütün bakanlıklar, devlet kurumları ve devlet şirketleri tek bir koordinasyon altında, tek sesli hale getireceğiz.

Herkesin kendi adına farklı şeyler yapması yerine bir çatı altında koordineli bir şekilde ortak hedefleri belirleyeceğiz, gereksiz yere birkaç iş yapmak yerine toplu halde etkin bir tanıtım politikası geliştireceğiz. Bir ekip, bir almak yerine bir ekip, üç almak için formüller geliştiriyoruz.”

Bakan Ersoy, bir üst kurul hayata geçireceklerini, tanıtım ve yatırım programlarının bu üst kurul tarafından yürütüleceğini söyleyerek, yatırımların ivme kazanmasını amaçladıklarının da altını çizdi.

Erken rezervasyonlar geçen yılın % 77 üstünde

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “2019 erken rezervasyon satışları geçen senenin yüzde 77 üstünde başladı. Türkiye açısından çok iyi bir veri. Önümüzdeki sene çok iyi bir turizm sezonu Türkiye’yi bekliyor. Bütün yatırımcılar açısından da geri dönüşü çok hızlı olan, kar garantili yatırımlar artık turizm yatırımları oldu. Hem Türk insanı hem Türk gençleri açısından turizm sektörü artık birinci noktada olması gerekiyor. Biz de bunu THY gibi kuruluşlarla nitelikli turistle turizm gelirleri arttıracak yeni formüller, yeni projelerle geliştirmemiz lazım.” şeklinde konuştu.

“THY ile artık aynı dili konuşuyoruz”

Bir gazetecinin “THY’nin daha önce anlaşmaya yanaşmadığı söyleniyordu, burada nasıl bir süreç yaşandı?” sorusuna Ersoy, “THY ile artık aynı dili konuşuyoruz. Ben de aslında bakan olmadan önce sektör oyuncusuydum. Onların ihtiyaçlarını biliyoruz. Biz devlet olarak THY’ye ‘zararına uç’ dememeliyiz. Onlar da taşın altına elini koymayı kabul ettiler.

Biz de onlara hatların dolu uçması için gereken destekleri vermeyi kabul ettik. Tek başına ulaşım yeterli değil. Öncelikli olarak bölgedeki tanıtıma ağırlık vereceksiniz. İniş yaptıkları noktalarda da 1 aylık turizm için altyapıyı oluşturacaksınız. Biz otelci arkadaşlarla da görüşüp kışın uçan havayollarını destekleyecek yeni bir program hazırlayacağız, bu uçuşları destekleyeceğiz.” yanıtını verdi.

“Kaybedecek vaktimiz, boşa harcayacak kaynağımız yok”

Ersoy, protokol kapsamında Uzak Doğu ve İskandinav ülkelerinin bulunmaması ile ilgili soru üzerine ise, “Uzak Doğu olduğu zaman büyük gövde oluyor. Büyük gövdeleri direkt resort bölgelerine indirmek doğru olmaz. Biz bir şeyi yapmış olmak için yapmamalıyız. Başladığı andan itibaren THY’yi bağımsız bir kar mekanizması olarak görmek zorundasınız.

Eğer turizmin veya uçuşun sürdürülebilir olmasını istiyorsanız devlet olarak THY’ye talimat verip, ‘zararına uç kardeşim’ diyerek sürdürülebilir turizm elde edemezsiniz. Vitrine oynayarak kaybedecek vaktimiz yok. Bizim doğru adımlarla, doğru politikalarla sonuca gitmemiz gerekiyor, kaybedecek vaktimiz, boşa harcayacak kaynağımız yok.” diyerek cevap verdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kültür ve Turizm Bakan, Mehmet Ersoy, THY, Turkey gidecek, Turkish gelecek, Türkiye Tanıtımı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları