Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kültür ve Turizm Bakanı Açıklaması; Turizmde 3. Hamle Başlıyor

28 Ekim, 2017 | 14:21

Turizm ve Kültür Bakanı

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 1-3 Kasım’da Ankara’da yapılacak 3. Turizm Şurası ile turizmde üçüncü hamle dönemine geçeceklerini belirterek, öncelikli hedeflerinin turizmde pazar ve ürün çeşitlendirmesi olduğunu söyledi.

1-3 Kasım’da Ankara’da Türkiye’de turizm açısından önemli bir şurayı gerçekleştireceklerini ifade eden Kurtulmuş, Turizm Şurası’nın en son 2002 yılında yapıldığını hatırlattı.

Kurtulmuş, 15 yıl sonra düzenledikleri bu buluşmada bütün sektör temsilcileri ile kamu kurum ve kuruluşlarının bir araya geleceğini aktararak, “Turizmin stratejik bir sektör haline gelebilmesi için, turizmle ilgili üçüncü evreye, üçüncü hamle dönemine geçişi bu şurayla birlikte sağlamayı ümit ediyoruz.” dedi.

Üçüncü hamle döneminde öncelikli hedeflerinin turizmde pazar ve ürün çeşitlendirmesini gerçekleştirmek olduğunu belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Başta Uzak Doğu Asya olmak üzere Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya bizim yeni alternatif pazarımız olarak görülüyor. Bu ülkelerin ortak özelliği çok geniş bir yeni orta sınıfa sahip olmaları. Burada alım gücü yüksek, turizm başta olmak üzere birçok alanda harcama yapmaya müsait geniş bir pazar var. İnşallah bu anlamda pazar çeşitlendirmesini sağlayacağız. Yaklaşık bir ay evvel Çin’de temaslarda bulunduk.

Önümüzdeki günlerde de bakanlık olarak Dalaman’da Hindistan’dan yaklaşık 600 tur operatörünün yer alacağı toplantıya katılacağız. Uzak Doğu Asya ile ilgili her kapıyı açmaya gayret edeceğiz. Burada dünya nüfusunun 3’te 1’i bulunuyor. Burası bizim için önemli ve cazip bir pazar. Buraları Avrupa pazarında zaman zaman yaşadığımız sıkıntıları hafifletmek ve orta vadede çok geniş bir kitleye hitap etmek bakımından da önemsiyoruz.”

Numan Kurtulmuş, ikinci stratejik hedeflerinin de ürün çeşitlendirmesi olduğunu aktararak, “Sadece deniz, kum, güneş turizminin ötesinde sağlık, spor, inanç, doğa, dağ ve kış turizmi gibi alanlardaki ürünlerimizi çeşitlendireceğiz. Bununla ilgili bütün kurumlarla iş birliği içinde olacağız. Bu amaçla geçen hafta Sağlık Bakanlığı ile bir iş birliği protokolü imzaladık. Sağlık turizminin Türkiye’de geliştirilmesi için iki bakanlık yakın bir çalışma sürecinin içine girecek. Diğer bakanlıklarla da benzer şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Dünyanın siyaseten çok karmaşık bir süreçten geçtiğine değinen Kurtulmuş, Türkiye’nin de bundan oldukça fazla etkilendiğini söyledi.

Bakan Kurtulmuş, 3. Turizm Şurası’nı “Tam Zamanında” başlığıyla düzenlediklerini aktararak, Türkiye’nin turizmi stratejik bir sektör ve ekonominin çok canlı unsurlarından biri haline dönüştürmesi gerektiğini vurguladı.

Kurtulmuş, hem Türkiye’nin içinde bulunduğu hem de bölge ve küresel ölçekte yaşanan ekonomik ve siyasi şartların sadece ekonomik getiri bakımından değil ülkenin yumuşak güç unsuru olarak turizme ve kültüre çok ciddi ihtiyaç duyulduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

“İlk 8 aya baktığımız zaman, çok şükür, 2016’daki tabiri caizse dip noktasından artık yukarıya doğru çıktık. İlk 8 aydaki turist sayısı yaklaşık 22 milyon. Geçen yılın ocak-ağustos dönemine göre bu sayı yüzde 26,4 arttı. İnşallah yıl sonuna kadar 30 milyon turist hedefimizi yakalayacağız. Burada güzel olan hususlardan biri de İstanbul ve Antalya başta olmak üzere bazı bölgelerimizdeki otellerdeki doluluk oranının yüzde 90’lara ulaşmış olması. Bu, 2018 için de bizi ümitlendiren bir durumdur.

Kurtulmuş, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ilk 6 ayda 8,7 milyar dolarlık bir turizm geliri olduğunu aktardı.

Önümüzdeki dönemde sektörün yıllık büyüme hızının yüzde 3,1’den yüzde 3,9’a çıkacağı tahmin ediliyor. Dünya genelinden 380 milyondan fazla istihdam sağlayacağı öngörülen sektörün, net istihdam yaratma kapasitesinin de yüzde 23 olacağı tahmin ediliyor. Sektörün Gayri Safi Yurt İçi Hasıla içinde küresel ölçekteki payının da yüzde 11,4 olacağı bekleniyor. Toplam ihracatta ise yüzde 6,6’dan 7,1 seviyelerine geleceği düşünülüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Turizm Şurası’nın üçüncü hamle dönemine çok büyük katkılar yapacağına inandıklarını ifade eden Kurtulmuş, “Turizm politikalarının oluşumunda özel sektör odaklı yaklaşımın artırılmasını temin edeceğiz. Turizm yönetiminin koordinasyonunu sağlayacağız. Etkin bir yönetişim ortaya koyacağız. Etkin bir kriz yönetiminin oluşması için imkanlarımızı seferber edeceğiz. Kültür ve turizm diplomasisini etkin kılacağız. Bununla ilgili araçlarımızı da geliştiriyoruz. Özellikle pazar olarak gördüğümüz ülkelerde ‘Türkiye Yılları’ oluşturarak ülkemize ilgiyi artıracak çalışmalar sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ankara, Kültür ve Turizm Bakanı, Numan Kurtulmuş, Türkiye,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları