Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kültür turizmine kazandırılan tarihi evler, Antalya’nın Safranbolu’su olacak

22 Mayıs, 2012 | 13:58

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, Antalya’nın Elmalı, Akseki, Korkuteli ve İbradı ilçeleri ile Ormana beldesini alternatif turizme kazandırmada ikinci Safranbolu yapacaklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültür turizmini yaygınlaştırmada sivil mimari eserlerini koruma ve gelecek nesillere taşımada özen gösterdiğini belirten Arıcı, Elmalı, İbradı, Korkuteli ve Ormana beldesinde bulunan asırlık taş hatıl ve cumbalı evlerini kültür turizmine kazandırma kararlı olduklarını kaydetti. 3 ilçede bulunan sivil mimari eserlerinin korunması ile ilgili açıklamada bulunan Arıcı, buralardaki tarihi konakları kültür turizmine, sivil mimari eserleri de dünya turizmine kazandıracaklarını ifade etti.

Arıcı, ” Bakan Ertuğrul Günay, tarihi Elmalı evlerinin turizme kazandırılmasına özel önem veriyor. Elmalı’nın tarihi dokusu Antalya’nın Safranbolu’su olmaya çok uygun. Korkuteli Alaaddin Mahallesi’ndeki Anadolu Selçuklu dönemi eserlerini de restore ederek kültür turizmine kazandırdık. Mahallenin Selçuklu dokusu aradan asırlar geçmesine rağmen orijinalliğini koruyor. Bu 4 ilçemiz kültür turizmi yanı sıra botanik, doğa sporları ve ekoturizmi içinde çok elverişli.” dedi.

Tarihi evleri kültür turizmine açarak Çinli, Japon, Güney Kore, Tayvan ve Singapurlu turistleri bölgeye çekmeyi hedeflediklerini belirten Arıcı, Kapadokya bölgesinde çoğu tarihi evlerin kültür turizmine kazandırılmasıyla son 5 yıldır çok iyi şekilde Uzak Doğulu turist hareketliliği yakalandığını kaydetti.

Ormana Belediye Başkanı Mehmet Ayhan Keskin, beldelerinde 115 yıllık 100 tarihi hatıllı evin bulunduğunu söyledi. Kültür turizmine açtıkları evlere ABD, Almanya, İngiltere ve Belçika’da turist geldiğini belirten Keskin, evlerin kışın ve baharda doğa ve bisiklet sporuna hizmet verdiğini ifade etti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Abdurrahman Arıcı, Antalya, Antalya Haberleri, Antalya Safranbolu, Güney Kore, Japon, kültür turizm, Kültür Turizmi, Mehmet Ayhan Keskin, Safranbolu, Safranbolu tarihi evler, Singapur, Tarihi Evler, Tayvan,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları