Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kültür turizminin yeni adresi: Taraklı

25 Eylül, 2010 | 15:11

Sakarya’nın eski Osmanlı evleriyle ünlü tarihi Taraklı ilçesi kültür turizmin gözdesi oldu. 5 yıl önce yolu bile bilinmeyen Taraklı’daki tarihi eserlerin onarılması ve yoğun tanıtım çalışması, ilçenin kaderini değiştirdi.

100’ü aşkın tescil edilmiş ev ve konaklar ile Mimar Sinan tarafından yaptırılan 493 yıllık Yunus Paşa Camisi Taraklı’ya gelenleri kendisine hayran bırakıyor. Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkahraman, ilçenin son yıllarda kültür turizminin gözdesi haline geldiğini ve turlara dahil edildiğini belirterek, “Tarihi eserlerde yapılan onarım çalışmaları ve tanıtım çabalarının boşa gitmediğini görmek mutluluk verici.” dedi.

Özkahraman, Cihan’a yaptığı açıklamada, bir zamanlar yolu bilinmeyen Taraklı’nın artık önemli bir kültür turizm merkezi geldiğini belirterek şunları söyledi: “İlçede tarihi yapılarla ilgili büyük bir restorasyon çalışması yapılıyor. Tarihi çarşıda bulunan 64 dükkanın 55’i onarıldı. Ayrıca evlerin yüzde 20’sinin bakım ve onarımı tamamlandı. Evlerin tamamı bakım ve onarımdan geçirilecek. Bu kadar çalışma bile Taraklı’nın çehresini değiştirdi. Bağlı olduğu Sakarya’nın en uzak ve dağlık bölgesinde bulunan Taraklı daha düne kadar yolu bile bilinmiyordu. Sakaryalılar bile kendi ilçelerine gelmiyorlardı. Ancak bu gün Taraklı hem Sakarya’dan, hem diğer şehirlerden, hem de yurtdışından en çok gelinen, ziyaret edilen ilçelerin arasında bulunuyor.”

Taraklı’nın bozulmamış tarihi dokusunu muhafaza etmesi sebebiyle büyük ilgi gördüğünü Osmanlı ahşap mimarisinin en güzel örneklerini barındırdığını vurgulayan Özkahraman, “İlçedeki tarihi dokuya ilgi her geçen gün artıyor. Taraklı’yı bir kere gelip gören bir daha gelmek istiyor. Çünkü huzur veren tarihi yapısı insanları buraya çekiyor. Türkiye’ye gelen yabancı turistler de Taraklı’ya uğruyor. Kültür turizminin ölü kabul edildiği yaz aylarında bile Taraklı ilgi görüyor.” diye konuştu.

YUNUS PAŞA 493 YILDIR DİMDİK AYAKTA DURUYOR

Taraklı’da Osmanlı Sadrazamlarından Yunus Paşa tarafından 1517 yılında Mimar Sinan’a yaptırılan Kurşunlu Camii’nin ziyaretçilerin en çok uğradığı yer olduğunu anlatan Özkahraman şöyle konuştu: “Bu güne kadar onlarca deprem gören cami hala dimdik ayakta. İnsanların inanası gelmiyor. 493 yıllık cami yıllara meydan okuyor. Cami ilginç mimari özelliği ile dikkat çekiyor. Mimar Sinan yapıya taş bloklar yerleştirirken taşın ortalarını oyup demir çubuk yerleştirdikten sonra üzerine harç yerine eritilmiş kurşun döktürmüş. Cami bu sebeple sağlamlığı ile ender eserlerden biri. Ayrıca yanında bulunan hamamdan döşenen tesisatla alttan ısınma özelliğine sahip.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kültür Turizmi, Kültür turizminin yeni adresi Taraklı, Osmanlı Sadrazamlarından Yunus Paşa, Sakarya Taraklı, Sakarya Taraklı Turizm, Taraklı Kültür Turizmi, Taraklı Turizm, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları