Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘ndan Divriği Ulu Cami açıklaması

24 Mayıs, 2011 | 10:05

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nı koruyan iki güvenlik görevlisinin, bakanlıktan ödenek gelmediği için işten çıkartıldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, Divriği Ulu Cami’nin korumasız olduğu şeklinde yayınlanan haberlere ilişkin açıklama yapıldı. Haberlerde, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nı koruyan iki güvenlik görevlisinin ‘Bakanlıktan ödenek gelmedi’ denilerek, Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından işten çıkartıldığının belirtildiğine dikkat çekildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ödenek gönderilmemesi ve güvenlik görevlilerinin işten çıkartıldığı iddialarının doğru olmadığı belirtilerek, “Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası gibi önemli bir eserin korunması hususunda 8 Eylül 2010 yılında 8 ay olarak güvenlik hizmet alım işi ihale edilmiş ve iş ihalede belirlenen sürede sona ermiştir. Bu çerçevede habere konu olan güvenlik personelinin de görev süresi tamamlanmıştır. 2011 yılı içinde güvenlik ihalesi yapılmış olup 2 güvenlik görevlisi Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nda istihdam edilecektir.” denildi.

Bu süreç içerisinde eserin korunması amacıyla Divriği Kaymakamlığı’ndan yazılı talepte bulunulduğu ve her türlü güvenlik tedbirinin alındığı kaydedildi. Bu tedbirlerin Divriği İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin kontrolü ile sınırlı olmadığı belirtildi. Açıklamada ayrıca şu görüşlere yer verildi: “Eser, çevresine yerleştirilen güvenlik kameralarıyla da 24 saat takip edilmektedir.

Öte yandan halen restorasyonda olan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası içerisinde gün boyu Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Divriği Kaymakamlığı personeli görev yapmaktadır. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü’nün beyanatıymış gibi yansıtılan ifadeler doğru olmayıp, sadece ülkemizin değil dünyanın da önemli kültür hazinelerinden biri olan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nın korunması, restorasyonu ve gelecek kuşaklara aktarılması hususunda her türlü tedbir alınmaktadır.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Darüşşifası, Divriği Ulu Cami, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Kültür Turizm Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Turizm Bakanlığı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları