Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kültür ve Turizm Bakanlığı Anadolu halk kültürünü tanıtıyor

05 Nisan, 2011 | 11:19

Kültür ve Turizm Bakanlığı Anadolu halk kültürünü tanıtıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Anadolu halk kültürünü tanıtıp ve gelecek nesillere aktaracak araştırmalara katkıda bulunmak üzere 5-7 Nisan tarihleri arasında Antalya’nın Manavgat ilçesinde sempozyum düzenliyor.

Türk Mutfağı’ndan Hıdrelleze, Türkiye kültürünün araştırılacağı 5. Halk Kültürü Araştırmaları Sempozyumu’da halk kültürü konulu araştırma ve derleme çalışmalarından elde edilen veriler değerlendirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, halk kültürü ürünlerinin araştırılması, derlenmesi, arşivlenmesi ve değerlendirmelerinin kamuoyunun ve konu ile ilgilenen bilim insanlarının bilgisine sunulması amacıyla araştırma düzenliyor.

Söz konusu çalışmalar kapsamında Hıdrellez geleneğinden, 15. yüzyıldan günümüze taşınan mutfak geleneklerine kadar çok yönlü kültür değerleri araştırılacak. Mırradan Horon’a, Mısır Çarşısı’ndan el sanatlarına, Kırkpınar’dan deve güreşlerine, ebru sanatı, çömlekçilik ve yörelerin kilim örneklerine kadar geniş bir yelpaze yer alacak. Ayrıca Bakanlığa folklor araştırmacısı olarak hizmet eden ve rahatsızlığı nedeniyle 2010’da vefat eden Meltem Cingöz Saltur içinde bir anma programı gerçekleştirilecek.

Bakanlık, Türk kültürünün araştırılması amacıyla 1994 yılında ilkini gerçekleştirdiği sempozyumların devamını 1998, 2004 ve 2010 yıllarında düzenledi. Bu yıl 5.’si gerçekleştirilecek sempozyum, önceki yıllarda olduğu gibi konuyla ilgili çeşitli kamu kurum ve kuruluşlar ile dernek, vakıf ve üniversitelerin bilgisine sunulmak üzere kitaplaştırılacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Anadolu halk kültürü, Hıdrellez, Kültür Turizm Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
AYDIN
18 Nisan, 2011

bedri baykam ve sanat yönetmeni bayana saldıran nörümcek kafalı yobazları ve onlara cesaret veren devlet yetkilierini nefret ve şiddetle kınıyorum

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Nisan 18th, 2011 at 18:52 AYDIN mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları