Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik,Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etti

25 Şubat, 2013 | 10:40

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik,Kalehöyük Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret etti Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kırşehir’in Kaman ilçesindeki Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etti.

Müze hakkında Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Dr. Sachihiro Omura dan bilgiler alan Bakan Çelik, açıklamalarda bulundu.

Kaman’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı çalışanlarının haricinde yerel halkın bu kültürel mirasla iç içe yaşamalarının çok önemli olduğunu ifade eden Bakan Çelik, “Biz, ülkemizde Anadolumuzda kazı yapan misafirlerimizin çalışmalarını her zaman takdirle karşılıyoruz. Anadolu gibi bir mücevhere sahip çıkma anlamında her zaman istediğimiz hassasiyeti bulamıyoruz. Buradaki kazı alanındaki çalışmalarda gösterilen hassasiyet, kazı alanının korunması, buraya bu düzenin yapılması, enstitünün yapılması, dünyanın en büyük ikinci Japon bahçesinin yapılması, Japon dostlarımızın dünya kültürel mirasına ve Anadolu’nun tarihsel mirasına gösterdikleri saygının bir ifadesidir. Biz de, bu sebeple kendilerine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bakan Çelik, “Hep beraber gezdik. Bütün arkadaşlarımız, bu müzede çalışan arkadaşlarımız, uzmanlarımız burayı artık bir hayat tarzı olarak benimsemişler. Yüzlerce medeniyet gelmiş geçmiş. Bu medeniyetlere baktığınızda ticaret yollarından kurdukları eserlere kadar hep gelişmiş medeniyetler. Hep ilerlemeci bir anlayışla okuruz tarihi, ‘Geçmiş çağlarda insanlar ilkeldi, ondan sonra insanlık ilerledi’ diye. Ama bakıyorsunuz ki öyle değil. Aslında çok ileri, yüksek kapasiteye sahip kavimler gelmiş, medeniyetler gelmiş. Daha sonra bunlar tarih sahnesini terk etmişler. Ama kalıcı olanlar, bu tip eser bırakanlar olmuş. Burada, kim bilir bilmediğimiz askeri açıdan çok güçlü, iktisadi açıdan çok güçlü başka medeniyetler de gelmiş geçmiş olabilir. Ama bizim bugün dokunabildiğimiz, devletler, milletler tarihsel miras bırakanlardır. Kültürel miras meselesi herhangi bir faaliyet değildir, bir milletin geçmişi ile ilgili bir mesele de değildir. Bir milletin geleceği ile ilgili bir meseledir.” şeklinde konuştu.

Kalehöyük Müzesi’ndeki çalışmaların daha fazla olması gerektiğini söyleyen Bakan Çelik, “Çünkü, bu höyükte bir medeniyet ve çeşitli çağlar barınıyor. Şunun şuurunda olmamız gerekiyor; Anadolu dediğimiz yer insanlık tarihinin bir mücevheri. Şu anda üzerine bastığımız bu toprak parçasıyla yüzlerce medeniyetin, devletin ve milletin mirasçısı olarak buradayız. Bunu da hak ediyoruz. Burayı kılmak için büyük bedeller ödedik. Burada bir millet olarak varız. Ama aynı zamanda bizden öncekilerin de mirasçısıyız. Bu mirası geleceğe taşıma konusunda bu faaliyetlerin çok büyük önemi var.” diye konuştu.

Ömer Çelik, program sonunda Dr. Sachihiro Omura’ya çalışmaları dolayısıyla Japonca teşekkür etti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, Kültür Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ömer Çelik, Ömer Çelik Kalehöyük Arkeoloji Müzesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları