Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Avrupa Birliği Mardin’in 7,5 milyon Avro’luk projesini onayladı

24 Eylül, 2011 | 15:44

Mardin’in tarihi dönüşümü için Avrupa Birliğine sunulan 7,5 milyon Avro’luk projesi onaylandı.

Mardin Kültürel Turizm Merkezi Projesi, Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında Mardin Valiliği tarafından sunulan tarihi dönüşüm projesi Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından kabul edildi.

Türkiye’nin en kapsamlı tarihi dönüşüm projesini Mardin’de başlatan Mardin Valiliği ve Mardin Belediyesi 7 bin yıllık tarihi kenti 100 yıl önceki haline getirmek için kolları sıvadı.

Avrupa Birliğine sunulan projenin imzalanması ile birlikte rahat bir nefes alan Vali Turhan Ayvaz, Türkiye’nin en kapsamlı tarihi dönüşüm projesini Mardin’de başlattıklarını belirterek, tarihi dönüşüm için Avrupa Birliğine sunulan 7.5 milyon Avroluk projenin onaylandığını söyledi.
Amaçlarının Mardin’de turizm endüstrisinin rekabet gücünü artırmak olduğunu kaydeden Vali Ayvaz, “Proje inşaat ve teknik destek ana bileşenlerinden oluşmaktadır. Projenin inşaat bileşeni kapsamında 2,7 kilometreden oluşan 1. caddenin kuzey ve güney cephelerinde iyileştirme yapılması( doğramaların değiştirilmesi, otomatik tente ve kepenk sistemlerinin kurulması, tabelaların, klima, yağmur olukları gibi elemanların düzene alınması, cephelerin temizlenmesi şeklinde olacaktır) diğer bileşeni olan teknik destek ayağında yapılacak çalışmalar ile de Mardin’in turizm sektöründe hak ettiği yere gelmesi için önemli ihtiyaçların giderilmesi üzerine olacaktır.” dedi

UNESCO’YA BAŞVURMAK İÇİN ALAN PLANI HAZIRLANACAK

Projenin ikinci ayağı olan teknik destek bileşeni kapsamında UNESCO ya başvuru için gerekli olan ve Mardin’in bu güne kadar büyük bir eksiği olarak öne çıkan alan yönetim planının da hazırlanacağını vurgulayan Ayvaz, “Bunlar turizm sektörünün gelişiminde yöne çıkan eksiklikler için işletmelerin, kamu personelinin kısaca bu sektördeki tüm aktörlerin eğitilmesi, kalitenin arttırılması için uluslar arası çalışma gezilerinin düzenlenmesi, markalaşma ve tanıtım üzerine çalışmaların yapılması, strateji geliştirme ve eylem planların hazırlanması konusunda çalışmalar başlatacağız.”şeklinde konuştu.

Mardin’de kazdıkça tarih çıktığını anlatan Vali Ayvaz, “7 bin yılık tarihi geçmişi bulunan Mardin’de başlatılan tarihi dönüşüm projesi 3 yıllık bir süreci kapsadığını söyledi.

Ayvaz, “Bazı hedeflerimiz var. Mardin kalesi 2012 yılında güçlendirme çalışması yapılacak. 2013 yılında restorasyonu başlayacak. 2 bin 500 beton binanın yıkımı ve orijinal tarihi evleri gün yüzüne çıkaracağız. Kasımiye medresesi 2012 yılında El Cezire bilim müzesi haline getireceğiz. İslam bilimleri ve âlimlerin icatlarını sergileyeceğiz. 2013 yılında UNESCO’ya başvuracağız. Büyük hedeflerimiz var. 2023 yılında Mardin’i Avrupa ve dünya kültür başkenti yapmaktır. Yılda 5 milyon turist, 50 butik otel ve 5 milyar dolar turizmden yıllık gelir bekliyoruz. Bütün bunlar için 100 milyon TL’ye ihtiyacımız var.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avrupa Birliği, Mardin, Mardin Haberleri, Mardin Kültürel Turizm Merkezi Projesi, Mardin projesi, Mardin Turizm, UNESCO, Vali Ayvaz, Vali Turhan Ayvaz,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları