Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İznik’te

14 Eylül, 2012 | 16:18

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay,Bursa’nın İznik ilçesinde incelemelerde bulundu.

Günay,Yenişehir’deki Sinanpaşa Camii’nden çalınan çinilerin geri getirilmesi ile ilgili olarak, “Sinan Paşa’yı rüyamda gördüm. ‘Eserleri çalınmayacak güvenli bir yerde koru’ ricasında bulundu.” şeklinde ilginç bir açıklamada bulundu.

Medeniyetler şehri dediği İznik’i ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tarihi ilçeye gelişinde ilk önce ilçe surlarının doğu kanadında bulunan tarihi zafer kapısı olarak bilinen Lefke Kapı’sını inceledi.

“İKİ YILDIR MAHKEME KARARINI BEKLİYORUZ”

Tarihi Lefke Kapı’nın restorasyon projesi ve ödeneğinin hazır olduğunu bildiren Günay, surlara bitişik evlerin kamulaştırılması yönünde karar alındığını, ancak mahkemenin 2 yıldır nihai kararını beklediklerini söyledi. Bakan Günay, mahkemenin gecikmeli kararı hakkında şunları söyledi: “Umuyorum mahkeme hakkaniyet çerçevesinde karar verecektir. Bunu da siz basın mensuplarının önünde kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. 2 yıl uzun bir süre.”

İncelemelerini zamanının kısıtlı olması nedeniyle kısa tutacağını anlatan Bakan Günay, koşar adımlarla tarihi yerleri gezdi. “Sabah sabah spor yaptık. İyi oldu ama” şeklinde espri de yapan Günay, gazetecilerin durumunun daha zor olduğunu söyledi.

“İZNİK’İ DÜNYA MİRAS LİSTESİNE ALMAK İSTİYORUZ”

Lefke Kapı’dan sonra minaresi İznik çinisiyle kaplı Yeşil Camii ve tadilata giren İznik Müzesi’ni gezen Bakan Ertuğrul Günay, “İznik çok önemli, dünya tarihine sahip bir ilçe. Sanayinin olmayışı bizim için bir şans. Beton istilasına da uğramamış. Hedefimiz İznik’i turizm şehri yapmak. Bu gün burada acil tespitleri yapacağız. İznik’i Dünya Kültür Mirası’na aldırmak istiyoruz. Türkiye dünya turizm sıralamasında. Bu da bizim için büyük bir şans. İznik için adeta seferberlik yapacağız.” dedi.

YENİ 9 İLDE RESTORASYON LABORATUVARI KURULACAK

Restorasyon ve konservasyon için İstanbul’daki tek laboratuvar derdinden kurtarmak için Türkiye’nin 9 ilinde yeni laboratuvarlar kurulacağını ifade eden Günay, şöyle devam etti: “Bunlar, başta Bursa, Ankara, İzmir, Kütahya, Nevşehir, Trabzon, Diyarbakır, Van gibi illerde konuşlanacak. İznik Müzesi’nin tadilatının tamamlanmasının ardından mevcut Nilüfer Hatun imareti olan mevcut müze binasında İslam eserleri ile arka bölüme yapılacak olan ikinci müze binasında da arkeolojik eserler sergilenecek.” şeklinde konuştu. Bakan Günay böylece tarihi eserlerin İstanbul’a getirilmek derdinden kurtulmuş olacaklarını söyledi.

İncelemeler esnasında bir vatandaşın ‘Şişman ve yaşlı tiyatrocular için neler düşünüyorsunuz?’ sorusu üzerine Bakan Günay, “Arkadaşlar şu an bu gündemi değiştirmeyin. Söylemişim ya o konuda. Her şeyi tekrar tekrar mı söyleyeceğim.” şeklinde cevap verdi.

BAKAN GÜNAY SİNAN PAŞA’YI RÜYASINDA GÖRMÜŞ

Bursa İl Özel İdare Müdürlüğü’nün moloz temizleme çalışmalarını sürdürdüğü Roma Tiyatrosu’nda da incelemelerde bulunan Bakan Ertuğrul Günay, burada yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Günay, Yenişehir Sinanpaşa Camii’nden 1998, 2001 ve 2002 yıllarında duvarlardan sökülüp çalınan ve yurt dışına kaçırılan tarihi çiniler ile ilgili de konuştu. Bir gazetecinin ‘Eserlerin camiye geri getirilmesi durumu söz konusu mu?’ sorusuna Bakan Günay, şu ilginç cevabı verdi: “Siz Yenişehirli misiniz? Sinan Paşa’yı rüyamda gördüm. ‘Bunları çalınmayacak güvenli bir yerde koru’ dedi bana.”

“BATI MEDENİYETİNİN SADECE BIRAKTIĞI KOLA KUTUSU OLSA”

Yetkililerin, kazılar esnasında kola kutularının da bulunduğunu söylemesi üzerine Bakan Günay, “Yakın tarihe dayalı, medeniyetin bu bölgelerden geçtiği ile ilgili önemli bir gelişme. Batı medeniyetinin sadece bıraktığı kola kutusu olsa biz onu temizleriz. Batı medeniyetinin bıraktığı bazı tortular da var.” şeklinde konuştu.

İznik’in önemli tarihi bir alan olduğunu ifade eden Günay, “İznik, Hristiyan medeniyetinin temellerinin atıldığı önemli bir alan. Türkiye topraklarında buna benzer İspanya’daki Cordoba çevresidir. Medeniyetler ittifakı gibi bir özel projesi var. Cordoba ile İznik arasında medeniyetler kardeşliği oluşturulacak. Vali bey bu konuyu yakından takip ediyor. İspanya oradaki çalışmaları ekonomik gerekçelerle zamana yaydı. Biz bu işbirliğini sürdüreceğiz. Bu ittifaka kültür turizm köprüsü kurulması için özel önem vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

“ROMA TİYATROSU’NDA GLADYATÖR OYUNLARI”

Bakan Günay, Roma tiyatrosunda geçmiş dönemlerde gladyatör ve vahşi hayvan oyunlarının da oynanmış olabileceğini belirterek, “Meydandakilerle seyircinin irtibatını kesen kesimler var. Burada gladyatör oyunları da yapılmış olabilir. Böyle bir görüntü var. Perdeleme sistemi var. Zemin biraz daha aşağıya iniyor. O zaman bu savaşçıların ve vahşi hayvanların çıkardığı alan olabilir.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Bu arada Bakan Günay, Roma tiyatrosu gezisi sırasında kendisine hediye vermek isteyen bazı görevlilere ‘bu aralar hediyelerle herkesin başının dertte olduğunu, yeri ve zamanı olmadığını’ belirterek kabul etmedi. Ziyarete Vali Şahabettin Harput, AK Parti Bursa milletvekilleri ve yetkililer katıldı. Bakan Ertuğrul Günay, ziyaretinin ardından protokolle vedalaşarak, Balıkesir’e hareket etti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dünya Kültür Mirası, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Günay İznik, iznik, İznik çinisi, İznik Haberleri, İznik Yeşil Camii, Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Lefke Kapı, Sinanpaşa, Sinanpaşa Camii, Turizm Haberleri, Yenişehir Sinanpaşa Camii, Yeşil Camii,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları