Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kültür Bakanlığı küçültülüyor

03 Mart, 2010 | 09:47

Hükümet, Meclis’e getireceği yeni yasa teklifi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve kütüphaneleri özel idarelere ve belediyelere devretmeyi hedefliyor.

Önceki yasama döneminde tartışmalara neden olduğu için sonuçlandırılamayan, müze ve kütüphaneleri özel idarelere ve belediyelere devretmeyi, il kültür ve turizm müdürlüklerini de kapatmayı öngören tasarıyı bu dönem Meclis’ten geçirmeyi hedefliyor.

Tasarı yasalaşırsa, 5 bin 849 personel de İçişleri Bakanlığı’na bağlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Bazı Taşra Kuruluşlarının İl Özel İdareleri ve Belediyelere Devredilmesine Dair Yasa Tasarısı, geçen ay Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Daha evvel 2006’da Meclis’e sunulan fakat yasalaşmayan tasarı, bugün TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda görüşülecek.

Tasarı özetle şu düzenlemeleri içeriyor:

Bazıları merkezde kalacak İl, ilçe ve beldelerde bulunan müze, kütüphane, kültür merkezi, danışma bürosu, güzel sanatlar galerilerinin, etkili ve verimli biçimde sunulması amacıyla belediye sınırları içinde belediyelere, bünyesinde arkeolojik eser bulunduran müzeler ile il halk kütüphaneleri, il özel idarelerine devredilecek. Kültür ve il turizm müdürlükleri kapatılacak. Müze ve yazma eser kütüphaneleri merkeze bağlanacak. Ulusal nitelikli müze başkanlığı teşkilatı kurulacak, bakanlıkta kalması öngörülen müze müdürlükleri buraya bağlanacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kültür Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu, Turizm ve Kültür Bakanlığı,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları