Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Külliye Camii’ni geçen yıl 400 bin turist ziyaret etti

12 Ocak, 2012 | 11:02

Antalya Manavgat’taki Külliye Camii’ni 2011 yılında 400 bin turist ziyaret etti.

Antalya’ya gelen turistler Perge, Seleukia, Aspendos Antik Tiyatro, Alanya Kalesi, Manavgat Şelalesi, ırmakta bot turu, Selge ve Side Antik Kent’te arkeoloji turu sonrası Külliye Camii’ni ziyaret ediyor.

Turist rehberleri, Külliye Camii’ne getirdikleri turistleri ilk olarak şadırvan etrafında toplayarak abdestle ilgili bilgi veriyor. Rehberler daha camiye giren turistlere İslam dini hakkında bir saat boyunca Almanca, İngilizce, Rusça, Felemenkçe, Fransızca, İtalyanca, Norveç ve İsveççe dillerinde bilgilendirme yapıyor. Turist rehberleri, cami imam hatibi Mustafa Yılmaz’ın İslami dini hakkında verdiği bilgileri turistlere İngilizce, Rusça ve Almanca dillerine çevirerek aktarıyor. Ayrıca camide cuma vaazı ve hutbesi de işaret dili tercümanı Guddisi Aydın vasıtasıyla işitme engellilere anlatılıyor.

Manavgat Müftü Vekili Serik Müftüsü Mustafa Altun, geçen yıl Külliye Camii’ni 400 bin turistin ziyaret ettiğini söyledi. Camiyi ziyaret eden turistlere İslamiyet hakkında doğru ve sağlıklı bilgilendirme yapıldığını belirten Altun, bu tür ziyaretlerin dünyanın dört bir yanından gelen farklı din mensuplarının Müslümanların ibadet yeri hakkında bilgi sahibi olmasının sevindirici bir durum olduğunu kaydetti.

Altun, “Külliye camimizi her yıl binlerce turist ziyaret ediyor. Dinimiz hakkında ilk elden sağlıklı bilgi sahibi olmaları bizim için çok önemli. Camimizi geçen yıl 400 bin turist ziyaret etti. Dünyanın değişik ülkelerinden gelen faklı din mensubu kişiler ziyaret ediyor. Ziyarete gelen turistler yüce dinimiz hakkında bir kelime bile öğrenseler çok güzel ve hayırlı bir hizmet.” diye konuştu.

Altun, Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB)’nın turistlerin yoğun ziyaret ettiği camilere 250 cami rehberi kadrosunda Külliye Camii’nin olup olmadığı konusunda net bir bilgilerinin olmadığını kaydetti.

Külliye Camii İmam Hatibi Mustafa Yılmaz ise, camiye gelen turistlere turist rehberleri eşliğinde abdest alımı, namaz İslam dininin genel kuralları ve Hz. Muhammed (sav)’in örnek hayatı hakkında bir saat bilgilendirme yaptıklarını kaydetti. Yılmaz, camiye ziyaret için yılın 12 ayında turist geldiğini, en fazla turistin ise aktif turizm sezonunda camiyi ziyaret ettiğini sözlerine ekledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya Manavgat Külliye Camii, Külliye Camii, Külliye Camii turist, Külliye Camii turist ziyareti, Külliye Camii turizm, Turist Rehberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları