Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Küba’ya Avrupa Birliği’nden tam destek geldi!

05 Ocak, 2018 | 15:41

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, iki günlük ziyaret için Küba’da, AB’nin Küba ile arasındaki bağlarını “her zamankinden daha güçlü” olduğunu ilan etti ve ticaret, göç ile karşılıklı menfaatlerin her alanında yakın işbirliği sözü verdi.

İki günlük ziyaret için gittiği Küba‘da konuşan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB ile Küba arasındaki bağların “her zamankinden daha güçlü” olduğunu söyledi.

Mogherini, AB’nin Küba ile arasındaki bağlarını “her zamankinden daha güçlü” ilan ederek, ticaret, göç ve karşılıklı menfaatlerin her alanında yakın işbirliği sözü verdi.

San Geronimo Üniversitesi’nde konuşan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Küba AB ilişkilerine değinerek,  “Washington’daki politikaların değişiminden bağımsız olarak, buraya getirdiğim mesaj, Avrupa Birliği ile olan dostluğun ve ilişkinin sağlam, istikrarlı ve güvenilir olmasıdır. Bu her zaman var olmuştur fakat bugün ilk kez işbirliği alanlarını genişletmemizi sağlayan yasal bir çerçeveye sahibiz.” dedi.

Mogherini : Havana ile fikir birliğindeyiz

Mogherini ayrıca ilişkilerin geliştirilmesi için diyalogları arttırmak üzere Havana yönetimiyle fikir birliğinde olduklarını kaydetti.

“AB-Küba Anlaşması hem Avrupa’daki hem de Küba’daki insan haklarını tartışmamıza imkan veriyor” diyen Federica Mogherini, “Farklı görüşlerimiz olsa da karşılıklı saygı içinde açık diyaloglarımız bu anlaşma çerçevesinde sürekli devam edecek.” ifadelerini kullandı.

“Küba ile bizi sınırlayan tedbirleri kabul etmiyoruz”

Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakanı Rodrigo Malmierca ile de bir araya gelen Mogherini, AB’nin “Küba vatandaşları, şirketleri ve Avrupa çıkarları” na karşı ABD’nin yaptırımlarını reddettiğinin altını çizdi. AB Yüksek Temsilcisi, “Küba ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizi engelleyen ya da sınırlayan tek taraflı tedbirleri kabul etmiyoruz.” şeklinde konuştu.

Heyetler arası gerçekleşen görüşmede, AB-Küba ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinde büyük öneme sahip yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması, gümrük alanında işbirliği gibi konularda fikir alışverişinde bulunuldu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi, Federica Mogherini, Havana, Küba, Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakanı, Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakanı Rodrigo Malmierca, Rodrigo Malmierca, San Geronimo Üniversitesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları